Aklı Olan Hemen Terk Etsin! Prof. Naci Görür Deprem Alarmı Verdi, Bu Bir Uyarıydı Dedi

Marmara Denizi Tekirdağ Şarköy açıklarında dün yaşanan 4.1 şiddetindeki depremin ardından Prof. Naci Görür çok önemli açıklamalarda bulundu. Beklenen Büyük İstanbul Depremi ne zaman, deprem olacak mı?

Emlak Haberleri 21.02.2022 - 15:55 21.02.2022 - 16:09 Gülcan Özer

Marmara Deprem son dakika açıklaması ile dün Marmara Denizi Tekirdağ Şarköy açıklarında 4.1 şiddetinde bir deprem yaşandığı açıklanmıştı. Yaşanan deprem sonrasında açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür yaşanan depremi değerlendirirken bölgede yaşanan gaz çıkışları nedeni ile deprem meydana geldiğini belirterek yaşanan depremi uyarıcı deprem olarak değerlendirdi. 

1999 senesinde Marmara bölgesini etkileyen, İstanbul ve Gölcük başta olmak üzere bölgede büyük bir yıkıma neden olan büyük İstanbul Depremi sonrasında bölgede yeni bir deprem alarmı verilmişti. Aradan geçen yıllar boyunca ne yazık ki kentsel dönüşüm çalışmaları bir türlü istenilen hızla ilerlemezken geçen her sene deprem riskini arttırdı. 

MARMARA DEPREMİ SON DAKİKA: TEKİRDAĞ DEPREMİ SONRASI NACİ GÖRÜR NE DEDİ?

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli deprem profesörleri arasında yer alan Naci Görür yaşanan deprem sonrasında yaptığı açıklamasında "Arkadaşlar, biraz önce Tekirdağ-Güzelköy açıklarında 4,2’lik bir deprem meydana geldi. Deprem Marmara Fay zonunda ve muhtemelen Tekirdağ kolu ile ilişkili. Bu kol üzerinde zaman zaman bu büyüklüğe varan depremlere gaz çıkışları da neden olabiliyor. Konumu gereği bu deprem uyarıcı" diyerek depremin uyarıcı bir deprem olduğunu dile getirdi. 

deprem uyarısı

Marmara bölgesindeki fayları değerlendiren Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ise yaptığı açıklamasında "Aklı başında olan Marmara’dan gitsin. Ne mal bıraksın ne mülk. Hepsinin değeri varken hepsini satsın gitsin. Kendisi, ailesi, çocukları için gitsin. Ben buradan gidemem, bunların hepsi hikaye de diyebilirsiniz. Nasıl kanser olduğunuzda kemoterapiyi alma zorunda hissediyorsanız kendinizi, bu da öyle bir şey" diyerek herkesin gerçekle yüzleşmesi gerektiğini söylemişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@