Akrabalardan aileden üzerime miras var mı? Tapu kaydı öğrenme daire, arsa, arazi, tarla, işyeri kayıtları

Ailesinden veya akrabalarından kendilerine miras olup olmadığını öğrenmek isteyenler ne yapmalı? Tapu kaydı miras sorgulama nasıl yapılır? Kimler miras kaydı öğrenebilirler? Öğrenmek isteyenler dikkat

Emlak Haberleri 25.05.2022 - 14:42 25.05.2022 - 14:42 Mustafa Karagöz

Vatandaşların ailelerinde oluşan kayıplar nedeniyle kendi üzerilerine kayıtlı ama bilinmeyen gayrimenkulleri olabilir. Vatandaşların bu kayıtları nasıl öğrenebileceklerini, neler yapmaları gerektiği, hangi evrakların gerekli olduğunu aktarıyoruz. 

ONLİNE OLARAK HEMEN SORGULAYABİLİRSİNİZ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün resmi uygulaması olan WEB TAPU HİZMETİ ile vatandaşlar mirasçısı oldukları gayrimenkulleri online olarak sorgulayabilirler. Ancak burada bilinmesi gereken bir nokta bulunuyor. WEB TAPU uygulamasına giriş yapmak ve daha sonra sistem içinde de kimlik numarası ile sorgulama yapması gerekiyor. 

Birinci İşlem WEB TAPU Uygulamasına Giriş Yapın

İlk olarak T.C. kimlik numarası ile web tapu uygulamasına giriş yapın. Bilgisayar, telefon yada tabletten kurumun resmi sitesine erişim sağlayın. Daha sonra WEB TAPU giriş ekranını göreceksiniz. Buradan bireysel giriş diyerek e-Devlet şifrenin ile giriş yapabilirsiniz. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılacak olan giriş sonrası sol tarafta bir menu olacak. Burada "Taşınmazlar Listesi" ve "Mirasçısı Olduğum Taşınmazlar" butonları var. 

Taşınmaz Listesi..

Taşınmazlar listesi tapuda sizin kaydınız olan dgayrimenkulleri gösterir. Buradan üzerinizde olan tüm gayrimenkulleri görüntüleyebilirsiniz. 

Mirasçısı Olduğum Taşınmazlar

Bu alanda ise yeni bir sorgulama yapmak gerekiyor. Size miras bıraktığınızı düşündüğünüz akrabanızın yada kişinin T.C. kimlik numarasını sorgulama ekranına girerek size miras kalıp kalmadığını öğrenebilirsiniz. 

miras sorgulama e-devlet

Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar kendi T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün uygulaması olan WEB TAPU aracılığıyla online sorgulamalarını yapabilirler. Online işlem yapmak istemeyenler ise kurum birimlerine giderek şahsen sorgulama işlemi de yapabilriler. Bunun için ise alınması gereken evraklar var. 

Vatandaşlar isterlerse e-Devlet sisteminden  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hizmetlerinden de taşınmaz sorgulaması yapabilirler. 

KURUMA GİDEREK ŞAHSEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Online sorgulama yapmak yerine  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne giderek sorgulama yapmak isteyenler ise Veraset İlamı ile başvuru yapacaklar. Mirasçısı oldukları kişinin mirasçısı olduğunu gösterir belge olan veraset ilamı; kişinin vefatı sonrası ölüm belgesi ile yapılan başvuru sonucu alınır. Veraset ilamı belgesini alanlar  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne gidebilir ve o kişiden kalan gayrimenkullere dair sorgulama yapabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@