Aktif Yeşil Alan Ne Demektir?

Toplum yararı gözetilerek ortak kullanıma açılmış yeşil alanlar aktif yeşil alan olarak tanımlanır. Peki bir emlak terimi olarak geçen Aktif Yeşil Alanların Faydaları Nelerdir?

EMLAK TERİMLERİ 11.03.2019 - 00:53 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Toplum yararı gözetilerek ortak kullanıma açılmış yeşil alanlar aktif yeşil alan olarak tanımlanır. Peki bir emlak terimi olarak geçen Aktif Yeşil Alanların Faydaları Nelerdir?

Yeşil alan tanımında geçen aktif kavramı tanımlanmış bu ortak kullanım alanlarının yerleşim alanları içerisinde yaşayan halkın dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarını karşılamalarına elverişli bitki örtüsüne sahip alanlar olduğunu belirten bir niteliktir.Artan şehir nüfusları ile birlikte yapılaşmaların yoğunlaştığı şehirlerde tanımlanan bu alanlar şehir sakinlerinin stres, gürültü ve kalabalıktan kaçış noktaları olarak önem kazanmaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda bu alanlarla ilgili 1985 yılında yayınlanan “Planlama Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik” ile bu alanlar için kişi başına minimum 10 metrekare yeşil alan düşmesi zorunlu tutulmuştur.Aktif Yeşil Alanların Faydaları Nelerdir?Yoğun nüfus ve yapılaşmanın görüldüğü şehirlerde yeşil alanların faydaları şehir sakinlerinin yaşam kalitelerini artırmaya yöneliktir.
  • Şehrin çocuklarının oyun oynayarak vakit geçirebilecekleri,

  • Şehir sakinlerinin sosyalleşebilecekleri,

  • Temiz hava eşliğinde dinlenme ihtiyacının karşılanabileceğiYeşil alanların aynı zamanda şehrin gelişmişliğinin bir ölçütüdür.Aktif Yeşil Alan Çeşitleri Nelerdir?Doğal ve yapay olarak iki çeşit aktif yeşil alan kavramından bahsedilebilir:
  • Aktif doğal yeşil alanlar genellikle yerleşim bölgeleri dışında oluşmuş doğal yeşil alan oluşumlarıdır.

  • Aktif yapay yeşil alanlar ise şehir planlamacıları ve peyzaj mimarları tarafından planlanarak genellikle şehir içlerinde yapılan yeşil alanlardır.Aktif Yeşil Alan Açtırma Nasıl Gerçekleştirilir?Yeşil alan açtırmak kavramı yapay yeşil alanlar için kullanılmaktadır. Yapılaşmanın artması ile birlikte şehir sakinlerinin dinlenme ve sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla mahalli idarelerce yeni yeşil alanlar açılarak şehir sakinlerinin kullanımına sunulur. Şehir planlarında belirlenen bu yeşil alanlar genellikle bu tip aktif yeşil alan seçenekleri şehir sakinlerinin çoğunluğunun faydalanabilmesi amacıyla yerleşim bölgesi içi ve yakınlarında yapılarak hizmete açılır.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@