Ankara Altındağ'da Suriyeli Göçmenlerin Yaşadıkları Mahallelerde Yıkımlar Başladı!

Ankara'nın Altındağ ilçesinde Suriyeli göçmenlerin yaşadıkları imarsız binalar için yıkım tebligatları yapılmaya başlandı. 

Emlak Haberleri 20.09.2021 - 20:55 20.09.2021 - 21:01 Engin Uzunoğlu

Ankara'da Suriyeli göçmenlerin yoğın bir şekilde yaşadıkları bölgelerde yıkımlar için harekete geçildi. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından bir süre önce  Ankara'da düzensiz göçmenlere izin verilmeyeceğine dair karar alınmıştı. Bu kararın ardından da uygulama aşamasına geçildi. 

SURİYELİ GÖÇMENLERİN YAŞADIKLARI MAHALLELERDE YIKIMLAR BAŞLADI

Ankara'nın Altındağ ilçesinde Suriyeli göçmenlerin yoğun bir şekilde yaşadığı mahallelerdeki imarsız yapılar için yıkım sürecine başlandı. Bölgede bulunan ev sahiplerine ve kiracılara tebligatlar yapılarak bir hafta içerisinde evlerini boşaltmaları gerektiği bildirildi. Ankara'nın küçük Halep'i olarak adlandırılan bölgede kaydı bulunmayan sığınmacıların tahliyeleri için işlemler hızlandı.

Ankara Altındağ'da Önder ve Battalgazi mahalleleri geçtiğimiz günlerde tehlikeli gerginliklerle gündeme gelmişti. Parka zarar veren Suriyeli sığınmacıları uyaran Emirhan Yalçın bıçaklanarak öldürülmüştü. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI HIZLANDI

Bölgede kentsel dönüşüme girecek olan imarsız ve ruhsatsız binalarda Suriyeli göçmenler yaşıyorlardı. Yaşanan ve tepki çeken olumsuz süreç nedeniyle yıkım işlemlerine hız verildi ve binaların yıkımına da başlandı. Bazı binalar yerle bir edilerek Suriyeli göçmenlerin barınabilmelerine dair imkan bulmalarına son verildi. 

ŞU ANA KADAR 160 BİNA YIKILDI

Altındağ ilçesinde iki mahallede yaklaşık olarak şu ana kadar 160 bina yıkıldı. Kalan binalar için de tebligatlar yapılarak yıkım için işlemler hızlandırıldı. Bu binaların da yıkılması ile bölgedeki Suriyeli nüfusun ciddi anlamda azalacağı bildirildi. 

SURİYELİ GÖÇMENLER ANKARA'DAN GÖNDERİLECEK

İçişleri Bakanlığı tarafından Ankara özelinde Suriyeli göçmenlere yönelik bir karar alınmıştı. Buna göre Ankara'da kayıtlı olmayan göçmenler kayıtlı oldukları illerde gönderilecekler. Ayrıca Ankara'ya yeni Suriyeli göçmen de kabul edilmeyecek. Bir toplumsal sorun haline gelen Suriyeli göçmenler için Ankara'da bu problemin çözümü için harekete geçildi. Ancak diğer şehirlerde bu sorun hakkında henüz bu yönde bir adım atılmadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@