Ankara'da Facianın Eşiğinden Dönüldü! Temeli Kayan Apartman Nedeni İle 21 Bina Boşaltıldı

Ankara'nın Çankaya ilçesinde başlatılan inşaat çalışmalarında facianın eşiğinden dönüldü. Yürütülen inşaat çalışmaları nedeni ile 8 katlı bir binanın temelinde çökme tehlikesi oluştu. Temeli kayan bina nedeni ile 21 apartman boşaltıldı.

Ankara'da Facianın Eşiğinden Dönüldü! Temeli Kayan Apartman Nedeni İle 21 Bina Boşaltıldı

Çankaya ilçesinde başlatılan inşaat çalışmaları nedeni ile dün gece büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Ön cephesi yoldan 35 santimetre ayrılan 8 katlı binada çökme tehlikesi yaşanırken gece saatlerinde büyük bir panik dalgası ortaya çıktı.

Temelinde kayma yaşanan bina acil kodu ile boşaltılırken bölgede oluşan zemin kayması nedeni ile 21 bina daha boşaltıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gece saatlerinde olay yerine giderken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ta olay ile ilgili açıklamalarda bulundu.

21 BİNA ACİLEN BOŞALTILDI, BÖLGEDE DENETİM BAŞLADI!

Deprem Risk Yönetimi ve İyileştirme Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri olay yerinde inceleme başlattı.

Mektep Mahallesinde yaşanan olayda inşaat çalışmalarına başlanan ve kepçe ile zemin kazısı başlatılan bina ile bitişik konumda olan 8 katlı binanın temelinde kayma yaşandı. Yan binanın istinat duvarı yıkılırken yaşanan yıkılma nedeni ile binanın temelinde boşluk oluştu. Acilen boşaltılan binada oturan kişiler Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi misafirhanelerine yönlendirilirken binada oturan kişiler yaşanan olaylara isyan etti.

Bir bina sakini dün başlayan kazı çalışmaları nedeni ile binalarının yoldan ayrıldığını, bu nedenle kazı yapan kepçe operatörünü uyardıklarını, kepçe operatörünün ise izin olduğunu belirterek kazmaya devam ettiğini söyledi. Belediyeye yapılan şikayet sonrası belediye ekiplerinin de olay yerine gelerek inceleme yaptığını ve sonrasında kepçeye tekrar çalışma izni verildiğini belirten bina sakinleri akşam saatlerinde ise istinat duvarının çöktüğünü dile getirdiler. Kepçe operatörü ve binanın müteahhidi göz altına alınırken olayla ilgili soruşturma sürüyor.