Antalya'da Yabancı Kiracılar Kiralarını Ödeyemiyor! Memurlar Tayin İstemekten Çekiniyor

Konut satış ve kiralama fiyatlarının hızla arttığı Antalya'da yabancı kiracıların yüzde 70'i kiralarını ödeyemiyor. Yüksek kiralar nedeniyle memurlar Antalya'ya olan tayinlerini durduruyor.

Antalya'da Yabancı Kiracılar Kiralarını Ödeyemiyor! Memurlar Tayin İstemekten Çekiniyor

Rusya Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle her iki ülkenin vatandaşları da Antalya'ya akın etti. Kentte satılık ve kiralık konutların fiyatları zirveye çıktı. Antalya ve turistik ilçelerinde 1.500-2.000 TL arasında olan konutlar 5-7 bin TL, 3+1 konutlar da 10-15 bin liradan yabancılara kiraya veriliyordu. Rusya ve Ukrayna'dan gelişlerin durması nedeniyle konut satışı ve kiralama durma noktasına geldi.

Savaş sonrasında Antalya ve ilçelerinde konut kiralayan yabancılar ile ev sahipleri sorun yaşamaya başladı. Özellikle Alanya ilçesinde ev kiralayan yabancıların %70'i kiralarını ödeyemiyor. Kira alamayan ev sahipleri mahkemenin yolunu tutuyor.

KİRA SORUNU YAŞAYANLARIN BAŞINDA UKRAYNA VATANDAŞLARI GELİYOR

Dünya'nın haberine göre, Alanya Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Erbaş, yabancılara ve yerli halka ev kiralamada sıkıntılar yaşandığını, 3 aylık kirasını peşin verenlerin 3 aydan sonra kira ödemekte sıkıntı yaşadıklarını, bu kişilerin arasında kötü niyetli, fırsatçı insanlar da olduğunu, 3 aylık peşin kira ile 1 yıllık sözleşme imzalayanlar olduğunu söyledi.

antalyada-konut-kiraları

MEMURLAR ARTIK ANTALYA'YA GELMEK İSTEMİYOR

Özgür Erbaş, kira sorunu yaşayanların başında Ukrayna vatandaşlarının geldiği söyleyerek "Yabancılar da artık yakınlarının yanına yerleşiyor. Konut satın alan yabancılar da konutlarını kendi vatandaşlarına kiralıyor. Sıkıntılar zaman geçtikçe daha da artacak. Üniversite öğrencileri ve devlet memurları için zor dönem başlıyor. Konut kira fiyatları 7 bin 500-10 bin lira arasında değişiyor. Memurlar artık Antalya’ya gelmek istemiyor” dedi.

KONUT STOKLARI TÜKENDİ

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Ayanoğlu da açıklama yaparak zengin olan yabancıların konut satın aldığını, parası olmayanların da kiraladığını, Türkiye'de çalışma ve ikamet izni olmayanların iş olanağı olmadığını konut satışlarının ve kiralamaların stabil olduğunu söyleyerek Antalya'da konut stoklarının tükendiğine dikkat çekti.