AOÇ Arazisi İçin Mahkeme Kararı Çıktı: İnşaat Yapılamaz!

Ankara 4'üncü İdare Mahkemesi büyük bir merakla beklenen Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi hakkında açılan davada kararını açıkladı. Açıklanan karar ABD Büyükelçiliği'nin Çukurambar'da yapımı süren inşaatını da bağlıyor!

EMLAK HABERLERİ 22.08.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ankara 4'üncü İdare Mahkemesi büyük bir merakla beklenen Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi hakkında açılan davada kararını açıkladı. Açıklanan karar ABD Büyükelçiliği'nin Çukurambar'da yapımı süren inşaatını da bağlıyor!

5 Eylül 2019 tarihinde müzayade çıkarılarak satılacağı açıklanan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi için Ankara 4. İdare Mahkemesi beklenen kararını açıkladı. Yürütmeyi Durdurma Kararı Açıklandı! Şehir Plancıları Odası tarafından açılan dava sonrası Ankara 4. İdare Mahkemesi beklenen kararını açıklayarak "Atatürk'ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz" gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararın gerekçeli metninde "AOÇ arazilerinde ticaret ve konuta izin verilemez. Atatürk'ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz" denilerek Amerika tarafından yeni Ankara Büyükelçiliği inşaatının da sürdüğü 37 bin metrakarelik arazide inşaata dur denildi. TOKİ Toplumdan Özür Dilemelidir! Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan mahkeme tarafından verilen kararı değerlendirerek  "Bu arazi için 'AOÇ arazisi değil' diyen TOKİ, toplumu yanılttığı ve gerçekleri gizlediği için kamuoyundan özür dilemeli.Kararla birlikte ABD Büyükelçiliği'nin AOÇ arazisinde devam eden inşaatının da hukuksuz olduğu ortaya çıktı. Karar AOÇ'den Gazi Üniversitesi'ne, Gazi Üniversitesi'nden TOKİ'ye devredilen arazilerin, AOÇ arazisi olduğunu ve burada herhangi bir şekilde şartlı bağışa aykırı işlem yapılamayacağını ifade etmektedir. Emsal niteliğindedir. ABD Büyükelçiliği'ne ilişkin olarak açtığımız ve devam eden dava dosyasına da bu kararı sunacağız" dedi. Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ender İplikçi ise "ABD Büyükelçiliği inşaatının yapıldığı alan AOÇ sınırları içinde. Bu alanda ihaleye girenler ve iş yapmaya çalışanlar büyük kayıplar yaşayabilir" diyerek uyarıda bulundu.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@