Apartman Kuralları 2022 Açıklandı! Apartmanda Balkondan Halı Silkelemek, Balkon Yıkamak, Gürültü ve Ses Yapmak Yasak Mı?

Apartmanda halı, çamaşır silkelemek, kapının önüne çöp koymak, ayakkabı bırakmak, kedi köpek beklemek, gürültü yapmak, huzursuzluk çıkarkmak! Hepsinin para ve hapis cezası var. Yasak olanlar...

Emlak Haberleri 20.01.2022 - 10:57 20.01.2022 - 10:57 Gülcan Özer

Müstakil yaşamdan apartmanlara kayan hayat ile yeni kurallar hayatımıza girdi. Toplu yaşamın gerektirdiği düzeni sağlamak ve aparmanda, sitede oturan kişilerin birbirlerini rahatsız etmeden, huzurlu bir yaşam sürmelerini sağlamak adına uygulanacak kurallar belirlendi, 2022 yılında kuralları ihlal eden kişilere uygulanacak para cezaları ve hapis cezaları belirlendi. 

Apartmanlarda en çok tartışma konusu olan alanlar ortak olan olarak kabul edilen balkon ve bahçe kullanımları için yaşanırken özellikle de izinsiz balkon kapatmak, balkon yıkamak, balkondan halı, kilim ve çamaşır silkelemek komşular arasında da sıklıkla kavga konusu oluyor. İkinci sırada ise hiç şüphesiz gürültücü komşular yer alıyor. Peki, hukuken apartman kuralları nelerdir, apartman kuralları 2022 nelerdir, uyulması gereken kurallar nelerdir?

APARTMANDA BALKON KAPATMAK, BALKONA ÇAMAŞIR ASMAK YASAK MI, HAPİS VE PARA CEZASI VAR MI?

Apartmanda balkon kapatmak konusunda çok tartışma yaşanmakta olup bu konudaki kritik konu "balkon ortak alan mıdır, yer midir?" sorusuna verilecek olan yanıttır. Apartmanlarda ortak alanlar kanunla belirlenmiş olup bu alanda yapılacak olan tasarruflar için tüm kat maliklerinin çoğunluk oyu ile ortak karar vermesi gerekir. 

balkon kapatmak yasal mı

Apartmanlarda balkonlar ortak alan olarak kabul edilmekte olup balkon kapatmak, apartmana sonradan balkon eklemek ya da balkon tadilatı yaptırmak isteyen kişilerin apartmanda oturan kat maliklerinin 5'te dördünün onayını almak zorundadır. 

balkona-çamaşır-asmak

BALKONDAN HALI SİLKELEMEK, BALKONA ÇAMAŞIR ASMAK YASAK MI?

Balkondan halı silkelemek ve balkona çamaşır asmak konusunda ise kriter diğer komşulara rahatsızlık vermemektir. Balkon yıkamak yasak mı sorusunun yanıtı da yine aynı şekilde yanıtlanır. Bir kişinin diğer kişiye rahatsızlık vermesi yasaktır ve dava konusudur. Konu hakkında açıklama yapan Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu "Apartmanlarda cam veya balkonlardan eşya silkelemek, yüksek ses, gürültü yapmak, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesine aykırı ve yasak" uyarısında bulundu. 

İlgili kanun maddesinde “Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler" ibaresine yer verilirken rahatsız olan kişilerin sulh hukuk mahkemesine başvuruda bulunabileceklerini söyledi. 

APARTMANDA RAHATSIZLIK VEREN, KURALLARA UYMAYAN KOMŞULAR İÇİN ŞİKAYET DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ 2022

dilekçe örneği 1

dilekçe örneği 2

DAİRE ÖNÜNE ÇÖP KOYMAK YASAK MI, APARTMANDA KAPI ÖNÜNE AYAKKABI BIRAKMAK CEZASI VAR MI?

TCK’nın 123. maddesine “Kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suç olduğu için apartmanda huzursuzluk çıkarmak ve kurallara uymamak suç sayılıyor. Apartman yönetimi toplanarak çoğunluk kararı ile kapının önüne çöp koymak, ayakkabı bırakmak, gürültü yapmak, balkondan çöp atmak, halı silkelemek, aşağıya su damlaması ve su sızıntısı olması durumunda balkon yıkamak gibi tüm davranışlar için belirlenen farklı rakamlarda para cezası ve hapis cezası uygulanabiliyor. Yasaklara uymayan kişiler hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@