Apartman, Site Yöneticileri Aidat Ve Yakıt Parası Ödemekten Muaf Mıdırlar?

Apartmanlarda veya sitelerde yöneticilerin aidat olarak toplanan masraflardan muaf olup olmayacağı merak ediliyor. Yönetici masraflara katılmaz mı? Yönetici aidat öder mi?

Emlak Haberleri 25.12.2021 - 18:43 25.12.2021 - 18:43 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda veya sitelerde oluşturulan yönetimlere tanınan haklar merak edilmektedir. Genellikle bir apartman veya site yöneticisinin aidat ve yakıt parasından muaf olduğu düşünülmektedir. Apartman yöneticiliğini herhangi bir ücret almadan yapan bu kişiler aidat veya yakıt parası ödemeyerek bu görevin karşılığını almadıkları şeklinde genel bir eğilim vardır. Peki kanunen durum böyle mi? Apartman veya site yöneticisi masraflara katılmak zorunda değil mi?

APARTMAN VE SİTE YÖNETİCİLERİNİN YASADA MASRAFLARA KATILIMLARINA DAİR KURAL

Herhangi bir özel karar alınmamışsa kanunen apartman ve site yöneticilerine bazı masraflarda özel imtiyazlar tanınabilmektedir. Kanunda bu masraflar mutad masraflar olarak geçmektedirler. Mutad masraflar ise yakıt, kapıcı ücreti, temizlik masrafları, elektrik ve su giderleri olarak açıklanmaktadır. Ancak mutad olmayan masraflarda yöneticilerin herhangi bir ayrıcalıkları bulunmamaktadır. Örneğin bir apartmanın veya sitenin dış cephesi boyanacaksa yönetici bu masraflara arsa payı oranında katılmak zorundadır. 

KAT MALİKLERİ KURULU ÖZEL KARAR ALABİLİR!

Kanuni olarak apartmanlarda veya sitelerde yöneticilere bazı haklar verilşmiş olsa da bu genel geçer bir kural değildir. Bir apartmanda veya sitede kat malikleri genel kurulu toplanarak yöneticilerin masraflara katılmamalarına veya yöneticilerin masraflara yüzde 100 oranında katılmalarına dair karar alınabilir. Bu karar kat malikleri genel kurulunda oy çokluğu ile alınırsa o apartmanda ve sitede yöneticilerin masraflara katılma durumunda kanundaki kaide uygulanmaz. Eğer kat malikleri kurulu yöneticilerin masraf ödemelerinde herhangi bir ayrıcalık sahibi olmalarına imkan tanımayan bir karar alırsa yöneticiler her ay diğer kat malikleri gibi aidat, yakıt gibi ödemeleri yapmak zorundadırlar.

YÖNETİCİ KENDİ KAFASINA GÖRE KENDİSİNİ AİDATTAN MUAF TUTAMAZ

Yöneticinin aidat ödeme yükümlülüğü belirlenen kurallar nezdinde uygulanır. Yönetim planında özel bir kaide yoksa kanun uygulanır. Bu ikisini de yok sayarak yönetici kendisini aidat ödemelerinden muaf tutamaz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@