Apartman Ve Site Aidatı Gecikme Faizi Yüzde Kaçtır?

Apartmanlarda veya sitelerde yaşayanlar ortak giderlerin karşılanabilmesi için her ay aidat ödemesi yapmaktalar. Peki ödenmeye apartman aidatlarına gecikme faizi uygulanır mı? Apartman aidatı gecikme faizi aylık yüzde kaçtır?

EMLAK HABERLERİ 07.07.2021 - 18:31 07.07.2021 - 18:31 Emlak 365

Apartmanlkarda ve sitelerde ortak yaşamın bir koşulu da ortak giderlerin kat maliklerince karşılanmasıdır. Bunun için de tüm kat malikleri apartmanlarda belirlenen ve aidat adı verilen ödemeleri yapmak zorundalar.

APARTMAN AİDATI ÖDEMEK ZORUNLUDUR

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre apartman aidatı ödemelerine istisnasız tüm kat malikleri katılmalıdır. Kat malikleri tarafından yapılan aidat ödemeleri apartman yönetimlerince ortak giderlerin karşılanmasında kullanılırlar.

Apartmanlarda temizlik, ortak alanların elektrik marafları, asansör parası ve diğer giderler kat maliklerince ödenir. Kat malikleri her ayın belirli bir gününde apartman aidatı ödemesi yapmakla yükümlüdürler.

Zaman zaman apartmanlarda aidat ödemesi yapmayan kat malikleri veya kiracılar olabilmektedir. Bu durumda ise apartman yönetimleri ortak giderleri karşılamak konusunda sıkıntıya düşmektedirler. 

APARTMAN AİDATLARINA YÜZDE KAÇ GECİKME FAİZİ UYGULANIR?

Ortak giderlerin karşılanması için toplanan aidat ödemeleri hakkında merak edilen detaylardan biris de bir kat maliki veya kiracı apartman aidatını ödemez ise bu aidata bir gecikme faizi uygulanıp uygulanmayacağıdır. Bu durum hem Kat Mülkiyeti Kanunu hem Borçlar Kanunu ile belirlenmiştir.

Apartman aidatlarının ödemesi gecikirse her geciken tutar için aylık olarak yüzde 5 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Ay geçince bu borç üzerine yeniden yüzde 5 faiz eklenmektedir. Dolayısı ile ödenmeye apartman aidatları faizlerle katlanmaktadır. 

İCRA YOLUYLA APARTMAN AİDATI BORÇLARI 3-4 KAT ARTABİLİR

Türkiye'de apartman aidatı ödemesi gecikmesi ile çok sayıda vatandaş icralık olabilmektedirler. İcra aşamasına geçildiğinde gecikme faizine bir de icra masrafları eklenmektedir. Bu masrafların eklenmesi ile de normalde ödenmesi gereken apartman aidatının 3-4 katı kadar ödeme yapılması durumu ile karşılaşılabilmektedir. 

Apartman aidatlarını geciktirerek ödenmesine neden gecikme faizi uygulandığı ise Kat Mülkiyeti Kanunu'nda açıklanmıştır. Bunun nedeni apartman aidatı ödeyen kat maliklerinin mağdur olmamasını sağlamak olarak belirtilmektedir. 

EV SAHİPLERİ SORUMLUDURLAR!

Ev sahipleri ile kiracılar arasında apartman aidatları zaman zaman sorun olabilmektedir. Apartman aidatını ödemek kiracıların yükümlülüğündedir. Ancak ev sahipleri ödenmeyen apartman aidatları için sorumlu olabilmektedirler. Hatta kiracısı apartman aidatı ödemeyen ev sahipleri icra ile karşılaşabilmekte ve evleri apartman aidatını tahsil edilebilmesi için icra yoluyla satışa dahi çıkarılabilmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@