Apartmanda Balkon Kapatmak, Yıkamak, Balkona Çamaşır Asmak, Balkondan Halı Silkelemek Yasak Mı?

Apartmanlarda ve sitelerde yaşanan sorunların başında balkonların kullanımları yer alıyor. Apartmanda balkon kapatmak çok tartışılırken, balkon yıkamak, balkondan halı silkelemek, balkona çamaşır asmak sık sık komşular arasında anlaşmazlıklar yaşanmasına neden oluyor. Peki, bunlar yasak mı, apartmanda balkon yıkamanın cezası var mı?

EMLAK TERİMLERİ 27.02.2020 - 17:00 15.07.2021 - 00:09 SERHATMEDYA

Apartmanlarda ve sitelerde yaşanan sorunların başında balkonların kullanımları yer alıyor. Apartmanda balkon kapatmak çok tartışılırken, balkon yıkamak, balkondan halı silkelemek, balkona çamaşır asmak sık sık komşular arasında anlaşmazlıklar yaşanmasına neden oluyor. Peki, bunlar yasak mı, apartmanda balkon yıkamanın cezası var mı?

Çok katlı binaların yaygınlaşması ile beraber apartman hayatı ağırlık kazanırken ne yazık ki birbirinden çok farklı insanların bir arada yaşaması bazı sorunlara yol açıyor. Özellikle de balkonların kullanımı büyük sorun yaratıyor. Peki, apartmanda balkon ortak alan mıdır, balkondan halı silkelemek, balkona çamaşır asmak yasak mı? APARTMANDA BALKON ORTAK ALAN MIDIR?Apartmanlarda yaşanan en büyük sorunların başında ortak alanlar yer almaktadır. Balkonlar için durum son derece farklıdır. Apartmanda balkon bağımsız bölüm olarak kabul edilir ancak balkonun tavan, taban ve dış cephe yan duvarları apartmanların ortak alanları arasında yer alır. APARTMANDA BALKON KAPATMAK YASAK MI?Apartmanların tavan, taban ve dış cephe yan duvarları ortak alan olarak kabul edildiği için balkonun kapatılması yasal olarak ortak alana müdahale olarak kabul edilir. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun (KMK) 19. madde de yer alan “Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz" ifadeleri ile balkon kapatmak için komşuların rızası alınmasını zorunlu kılmaktadır. Yani binanızda oturan komşularınızdan beşte dördünün onayını almadan balkonunuzu kapatmanız yasal olarak mümkün değildir. Böyle bir işlem yaparsanız da komşularınızın dava açması durumunda yapmış olduğunuz balkonunuzu yıktırmanız gerekir. APARTMANDA HALI SİLKELEMENİN CEZASI Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre huzur bozmak ve başkasının malını kirletmek suç.olarak kabul edildiği için apartmanda halı silkelemek yasal bir suçtur ve 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istenebilmektedir. 

APARTMANDA BALKON YIKAMANIN CEZASI Bir diğer sorun ise balkon yıkama sorunudur. Günümüzde çoğu apartmanda bu sorun kapalı gider boruları yapılarak çözülmektedir. Bu sayede balkonunu yıkayan kat maliki diğer komşulara bir zarar vermemektedir. Bu tip sorunların komşuluk hukuku içerisinde kişilerin kendi aralarında çözmeleri gereken bir sorundur. Apartmanınızda ortak gider bulunmuyor ve yıkılan balkonun suyu diğer komşulara zarar veriyorsa bu durumda ortak balkon yıkama günü belirlenmesi önerilmektedir. 

APARTMANDA BALKONA ÇAMAŞIR ASMAK YASAK MI?Apartman yönetimi tarafından böyle bir karar alınmadığı sürece yasak söz konusu değildir. Ancak alt kat komşunun balkonunu, camını ıslatacak ve onu rahatsız edecek bir şekilde çamaşır asılması binada yaşayan diğer kişileri rahatsız edilmemesi kuralına aykırı olacağı için yasaktır. Konu hakkında apartman yönetimi karar alarak belirli günler asılmasına izin verilebileceği gibi yasaklama hakkına da sahiptir. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@