Apartmanda Kimse Yönetici Olmak İstemezse Ne Olur?

Bir apartmanda kat malikleri arasında kimsenin yönetici olmak istememesi durumunda ne olur, apartman yöneticisi nasıl belirlenir? Apartmanlarda yönetici olması zorunlu mu?

Emlak Haberleri 12.01.2022 - 21:32 12.01.2022 - 21:32 Engin Uzunoğlu

Apartmanların idare edilmesi için apartman yönetimlerinin büyük bir önemi vardır. Temizlikten güvenliğe kadar apartman yönetimleri çok sayıda görevi yürütürler. Kat malikleri arasında anlaşmazlıklara kadar apartman yönetimleri tarafından çözüm üreti,lebilir. Ancak apartmanlarda yönetici seçilmesi durumu bazen kat maliklerine yük olarak gelebilmektedir. Bir apartmanda tüm kat maliklerininin apartman yöneticisi olmak istememeleri halinde ise işler biraz karışmaktadır. Peki bir apartmanda kimse yönetici olmak istemezse ne olur?

APARTMANLARDA YÖNETİM OLMAK ZORUNDA MI?

Kat mülkiyeti kanununa göre apartman yönetimlerine ilişkin uyulması ve uygulanması gereken kurallar net bir şekilde belirtilmişti. Bir apartmanda 8 veya daha fazla sayıda daire varsa o apartmanda yönetici olması yasal bir zorunluluktur. Ancak 8 daireden az daireden teşekkül eden apartmanlarda yönetim bulundurulması veya oluşturulması yasal bir zorunluluk değildir. Bu apartmanlarda istenirse apartman yönetimleri oluşturulabilir. Ancak 8 daireden fazla sayıda daire bulunan apartmanlarda apartman yönetimlerinin olması mecburidir?

KİMSE APARTMAN YÖNETİCİSİ OLMAK İSTEMEZSE!

Bir apartmanda yönetici olmak bazı yükümlülükleri de beraberinde getirmektedir. En basiti ciddi bir zaman harcanması gerekebilir. Yoğun olarak çalışan insanlar da apartman yönetici olmayı tercih etmemektedirler. Ancak bir apartmanda kimse apartman yöneticisi olmak istemezse apartmanlar yöneticisiz kalamaz. Bu konuda bazı kanuni uygulamalar bulunmaktadır. 

Kat maliklerinden birisi tarafından apartmanın bulunduğu bömlgede Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başburu yapılır ve apartmanda kimsenin yönetici olmak istemediği bildirilirse mahkeme tarafından apartmana bir yönetici ataması yapılır. Bu yönetici ataması yapıldıktan sonra kat malikleri bu karara uymak zorundadırlar. Hatta 6 ay boyunca bu yeni apartman yöneticisini istisnai durumlar hariç olmak üzere kat malikleri apartman yönetiminden alamazlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@