Apartmanda Köpek Besleyen, Gürültü Yapan Komşu ile Balkondan Halı Silkmek Çırpmak Hapis Cezası Nedeni!

Son yıllarda artık binaların çok daha yüksek yapılması ile komşuluk ilişkilerinde de belirli sıkıntılar yaşanmaya başlandı.

EMLAK HABERLERİ 23.12.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Son yıllarda artık binaların çok daha yüksek yapılması ile komşuluk ilişkilerinde de belirli sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Binada oturanlar birbirlerini tanımazken apartmanda köpek beslemek, balkondan halı silkelemek, çırpmak ve komşunun gürültü yapması en çok tartışılan konuların başında yer alıyor. Peki, bunların tümünün hapis cezası nedeni olabileceğini biliyor muydunuz?

Son dönemde haberlerde sık sı görmeye alıştığımız komşunun gürültü yapması nedeni ile yaşanan kavgalar yargıya taşınmaya devam ediyor.KOMŞUNUN GÜRÜLTÜ YAPMASI SUÇ MU?Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Aslan komşular arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeni ile para cezasının yanı sıra hapis cezasının da uygulanabileceğine dikkat çekti. Tarafların yargıya başvuruda bulunması durumunda Kat Mülkiyet Kanunu'nun 33. maddesine göre 250 TL'den 2 bin TL'ye kadar para cezası verebileceğini belirten Aslan "Bu paranın yanı sıra cezaya çarptırılan taraf, manevi tazminat, avukatlık ve dava masrafı da ödemek zorunda kalarak ciddi bir ceza yüküyle karşı karşıya kalabilir.Yargıtay'ın, komşusunun kişilik haklarına zarar veren tarafın manevi tazminatla cezalandırıldığına yönelik emsal kararları bulunuyor" diyerek tarafları birbirlerine saygılı olmaları konusunda uyardı. Komşunun gürültü yapmasının yasak olduğunu belirten Aslan "Gürültü, komşular arasında en sık bir tartışma konusu olan taşkınlıktır.Gürültü çıkarılması durumunda çocuğunu uyutmak isteyen anne ve baba, ders çalışan öğrenci, uyumak isteyenler zor durumda kalmaktadır. Bu nedenle komşunun gürültü çıkararak diğer kişileri rahatsız etmesi hukuka aykırıdır" dedi. APARTMANDA KÖPEK BESLEMEK, BALKONDAN HALI ÇIRPMAK SUÇ MU?Bunların da diğer komşuları rahatsız etmesi durumunda yasak olduğunu belirten Aslan "Diğer insanları rahatsız edecek şekilde evcil hayvan beslemek de kimi durumda komşuluk hukukuna aykırı bir davranıştır.Örneğin, yoğun bir şekilde havlamayan, etrafa yoğun koku yaymayan ve etrafı kirletmeyen evcil hayvanın beslenmesinde hukuka aykırı bir durum yoktur. Ancak aksine durumlarda diğer komşuların evcil hayvanın apartmanda yaşamasını istememesi mümkündür.Devamlı suretle komşusunu rahatsız edecek şekilde halı silkelemek gibi durumlar için de rahatsız olan komşunun hâkimin müdahalesini isteme hakkı bulunmaktadır" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@