Apartmanda Oturan Kiracılar ve Ev Sahipleri Hangi Saatlerde Tadilat Yapabilirler?

Apartmanda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar yasalarla belirlenen saatler arasında tadilat yapabilirler? Peki apartmanda tadilat işlemlerini yapılabileceği saat aralığı nedir? Detaylar haberimizde.

Emlak Haberleri 24.10.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

Apartmanda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar yasalarla belirlenen saatler arasında tadilat yapabilirler? Peki apartmanda tadilat işlemlerini yapılabileceği saat aralığı nedir? Detaylar haberimizde.

Bilindiği üzere apartmanda yaşayan vatandaşların hakları koruma altında. Bu kapsamda apartmanda yapılabilecek her türlü işlem için belirli talimatlar bulunuyor. Bu talimatlardan bir tanesi de tadilat işlemleri için  Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde yer alan maddelerden oluşuyor. Bu maddelerde apartmanda yapılacak olan tadilat işlemlerinin hangi saatlerde olması gerektiği bildirildi. Tadilat işleri yapacak olan ev sahibi yada kiracıların dikkat etmeleri gereken o düzenlemeler. APARTMANDA TADİLAT İŞLEMLERİNİN YAPILMASI GEREKEN SAATLERÇevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde çevresel gürültüye maruz kalınması sonucu kişilerin huzur ve sükûnunun, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği bildiriliyor. Bu kapsamda tadilat yapılacak olan apartmanda çalışma saatlerinde kısıtlamalar bulunuyor. Yani tadilat işleri yapacak olan apartman sakinleri bu işlerini istedikleri saatlerde yapamazlar. Tadilat işlemleri için dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu işlemlerin akşam ve gece saatlerinde yapılamayacağı yönünde. Bunun yanında tadilat yapacak olan vatandaşların bu işlemlerden önce bina yönetimini haberdar etmesi gerekiyor. Düzenlemeye göre tadilat işlemleri hafta içinde yapılacaksa sabah 8.30 ile akşam 17.30 arasında, hafta sonu yapılacaksa 11.00 ile 17.30 arasında yapılması gerekiyor. Eğer belirtilen bu saatler arasında dışında tadilat işlemleri yapılırsa komşuların Çevre Kanunu ve Kabahatler Kanunu kapsamında yasal yollara başvuru hakları bulunuyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@