Apartmanlarda Ve Sitelerde Kapıcı Çalıştırmak Zorunlu Mu?

Apartmanlarda ve sitelerde kat maliklerine belirli konularda hizmet veren kapıcıların çalıştırılması zorunlu mudur? Sitelerde ve apartmanlarda kapıcı çalıştırılmazsa ne olur? Sitelerde ve apartmanlarda kapıcı çalıştırmamak yasal mı, cezası var mı?

Emlak Haberleri 06.07.2021 - 05:00 06.07.2021 - 05:00 Emlak 365

Kentleşmenin yaygınlaşması ile insanlar artık sitelerde ve apartmanlarda yaygın şekilde yaşamaya başladılar. Bu durum ise bazı yeni gerekliliklerin doğmasına neden oldu. İnsanlar apartmanlarda ve sitelerde ikamet ederken bazı işlerin yürütülmesi için kapıcı çalıştırılması gereklilik haline geldi. 

Apartmanlarda ve sitelerde kat maliklerinin bazı ihtiyaçlarını karşılamak için görevli olan apartman - site görevlileri veya kapıcılar önemli bir hizmet sunmaktadırlar. Merkezi sistemin olduğu apartmanlarda ve sitelerde kapıcılar kalorifer yakmak, temizlikle ilgilenmek ve bazen de güvenliği temin etmek gibi çeşitli görevleri yerine getirmektedirler.

Kat maliklerinin çeşitli gereksinimlerini belirli bir ücret karşılığında yerine getiren apartman sakinleri ortak giderleri hesaplamasında önemli bir maliyete neden olmaktadır. Bu maliyetler bazı kat malikleri tarafından zaman zaman yük olarak görülmektedir. Bu durumda da kapıcı çalıştırılmasının zorunlu olup olmadığı merak edilmektedir.

APARTMANLARDA KAPICI ÇALIŞTIRMAK ZORUNLU MU?

Apartmanlarda kapıcı çalıştırmanın zorunluluk olması gibi bir durum sözkopnusu değildir. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda böyle bir madde bulunmamaktadır. İsteyen apartman veya site sakinleri apartman görevlisi veya kapıcı çalıştırmayabilirler. Ancak bu durumda kapıcıların görevleri kat malikleri tarafından yapılması durumunda kalınır ve bu da yeni sorunların doğmasına neden olur. 

Apartmanlarda ve sitelerde kapıcı çalıştırılması her ne kada rkanunla bir zorunluluk olmasa da bu çalışanların hakları kanunla güvence altına alınmıştır. Bazı apartman ve site yöneticileri düşük ücretlerle kapıcı çalıştırmaktadırlar. 

Kapıcı veya apartman görevlilerinin tüm hakları kanunla güvence altına alınmıştır. Bu maksatla işveren olan apartman yönetimleri asgari ücretin altında bir tutarla kapıcı ve apartman görevlisi çalıştıramazlar. Ayrıca tüm sosyal hakları da apartman yönetimlerince temin edilir. 

KAPICI ÇALIŞTIRILMAZSA NE OLUR?

Apartmanlarda ve sitelerde kapıcı çalıştırılmazsa bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Özellikle de temizlik problem teşkil etmektedir. Kat malikleri arasında bu konuda anlaşmazlıklar çıkabilmektedir. Lakin son yıllarda buna da bir çözüm bulunmuştur. 

Apartman veya site yönetimleri kapıcıları görevden çıkardıktan sonra temizlik işini herhangi bir temizlik firmasına vermektedirler. Bu firmalar bu işi yerine getirebilmektedirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@