Apartmanlarda veya Sitelerde Kiracılar Yönetici Olabilir Mi, Şartları Nelerdir?

Apartmanlarda veya sitelerde kiracıların yönetici olup olamayacakları merak ediliyor. Kiracı apartman yöneticisi olabilir mi? Kiracının yönetici olabilmesinin şartları nelerdir?

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 23:58 29.12.2021 - 23:58 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda veya sitelerde zaman zaman kiracılar da yönetici olmak istemektedirler. Peki Kat Mülkiyeti Kanunu kiracıların apartman veya site yöneticisi olmalarına imkan tanıyor mu? Bir kiracı, yaşadığı apartmanda veya sitede yönetici olabbilir mi? Kiracının apartman yöneticisi olabilmesinin formülü nedir? Kiracı hangi şartın yerine getirilmesi ile apartmanlarda yönetici olabilir?

APARTMAN VE SİTE YÖNETİİCLERİ NASIL SEÇİLİR?

Apartman veya sitelerde yönetimlerin seçilmesinin belirli kuralları vardır. Bu seçim Kat Malikleri Genel Kurulu'nda yapılmaktadır. Öncelikle yönetici olunabilmesi için kat malikleri genel kuruluna katılım hakkı elde edilmesi gerekiyor. Kat malikleri genel kuruluna yalnızca kat malikleri katılabilir. Kat maliki olan ev sahipleri bu genel kurulda temsil edilebilirler. Bir başkasının yani kiracının kat malikleri genel kuruluna doğrudan katılıp seçme ve seçilme hakları bulunmamaktadır.

KİRACILAR NASIL APARTMAN YÖNETİCİSİ OLURLAR?

Bir kiracının teknik olarak apartman veya site yöneticisi olmasının imkanı yoktur. Ancak bir istisna söz konusudur. Eğer kiracı ev sahibi olan kat malikinden vekalet alırsa o zaman kat malikleri genel kuruluna katılıp yönetici olabilir. Kat malikleri genel kurulunda diğer kat malikleri tarafından da seçilmesi halinde kiracılar apartman ve site yöneticisi olabilirler. Burada en can alıcı ayrıntı ev sahiplerinin kiracısına vekalet vermesidir. Bu vekalet ile kiracılar kendilerine yöneticilik yolunu açabilirler.

YÖNETİM PLANI DEĞİŞİRSE KİRACININ VEKALTE ALMADAN YÖNETİCİ OLMASININ YOLU AÇILIR

Apartman veya site yönetim planında yöneticilerin kat malikleri arasında seçilmesi şartının kaldırılması gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda ev sahibinden vekalet almayan kiracı direkt olarak apartman veya site yöneticisi olabilir. Bunun için yönetim planında gereken değişikliğin yapılması yeterlidir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@