Apartmanlarda Veya Sitelerde Yöneticiler Aidata Zam Yapabilirler Mi, Ek Aidat İsteyebilirler Mi?

Apartmanlarda ve sitelerde yöneticilerin aidat belirleme konusunda hakları merak ediliyor. Yöneticiler aidata istedikleri gibi zam yapabilirler mi, ek aidat isteyebilirler mi?

Emlak Haberleri 17.01.2022 - 23:44 17.01.2022 - 23:44 Engin Uzunoğlu

Apartmanların ve sitelerin ortak kullanım giderlerinden kaynaklanan maliyetler kat malikleri tarafından belirli bir sistemde ortak bir şekilde karşılanmaktadır. Bundan dolayı da apartman ve site yönetimleri kat maliklerinden veya kiracılardan her ay belirli miktarlarda aidat ödemesi almaktadırlar. Ancak son dönemlerde iğneden ipliğe gelen zamlar bu maliyetlerin yükselmesine ve aidatların ortak giderleri karşılama konusunda eksik kalmasına neden oluyor. Bundan dolayı da site ve apartman yöneticileri aidata zam yapmakta ve ek aidat ödemesi talep etmektedirler. Peki yöneticilerin aidata zam yapma ve ek aidat talep etme hakları var mı?

YÖNETİCİLERİN AİDATA ZAM YAPMALARI YASAL MI?

Çok sayıda sitede veya apartmanlarda bugünlerde yöneticiler aidatlara zam yapmaktalar. Bu zamlardan memnun olmayan apartman ve site sakinleri ise yapılan zammın yasal olup olmadığını merak ediyorlar. Öncelikle yöneticilerin aidatlara zam yapmaları tamamen yasal bir uygulamadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 35. maddesi yöneticilere toplanan aidatların yetmemesi halinde daha fazla aidat toplama yetkisi veriyor. Bu yetkiyi kullanan site veya apartman yöneticileri aidatlara zam yapabiliyorlar.

YÖNETİCİLER EK AİDAT TOPLAYABİLİRLER Mİ?

Apartmanlarda veya sitelerde toplanan aidatlar ortak giderleri karşılamaya yetmeyebilir. Bu durumda yöneticiler ek aidat talebinde bulunabiliyorlar. İşlerin aksamaması, ortak kullanım alanlarının işlevlerinin devam etmesi, düzenin sürdürülebilmesi için yasaya göre yöneticilerin ek aidat talep etme hakları bulunmaktadır. Bu konuda apartman ve site yöneticileri kanunun kendilerine verdiği yetkiyi kullanabilirler.

FAZLADAN AİDAT TOPLANIRSA NE OLUR?

Apartmanlarda veya sitelerde aidatlara zam yapılması genellikle tepki çekiyor ve bu aidatların gereksiz toplandığı iddia edilebiliyor. Bu konuda da yasalar gayet açık. Yönetimlerin topladıkları aidatlar, yaptıkları harcamalar resmi olarak yönetim defterlerine işlenip onaylatılmak zorunda. Bunun denetimi kolay bir şekilde yapılabilir. Bundan dolayı ortada güvensizlik olması genellikle yersiz olmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@