Aralık Ayı Kira Artış Oranı Hesaplama 2021! Ev Sahipleri Eksik Almayın, Kiracılar Fazla Ödemeyin

Aralık ayı kira artış oranı 2021 açıkladı. TÜİK TEFE TÜFE Kasım ayı enflasyonu rakamları ile beraber resmi kira zam oranı rakamı da ilan edildi. Peki, Aralık ayında kiralara kaç TL, ne kadar zam geldi

Aralık Ayı Kira Artış Oranı Hesaplama 2021! Ev Sahipleri Eksik Almayın, Kiracılar Fazla Ödemeyin

Ev sahipleri ve kiracılar tarafından büyük bir heyecanla beklenen resmi kira artışı zam oranı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan TÜİK TEFE TÜFE Kasım ayı enflasyonu rakamları ile beraber kiracıların ev sahiplerine uygulayabileceği maksimun kira artış oranı rakamı da belirlenmiş oldu.

Hatırlanacağı üzere enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından kiracıların yüksek enflasyon rakamları altında ezilmemesini sağlamak adına kanun değişikliği yapılmış ve yasal kira zam oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı.

ARALIK AYI KİRA ARTIŞ ORANI 2021!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon rakamları ile beraber milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiren resmi zam oranı da belirlenmiş oldu. Ev sahipleri Kasım ayı sonu itibari ile kira sözleşmesi tarihi sona eren ve Aralık ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak kiracılarına bu ay en fazla 17,71 oranında zam yapacak.

tüik enflasyon rakamları

Söz konusu oran ev sahiplerinin kiracılarına yapabilecekleri tavan zam oranı olarak uygulanacak olup her iki tarafın karşılıklı rızası olsa dahi bu oranın üzerinde bir zam yapılması kanunen yasak olacak. Ancak yüzde 17,71 rakamı altında bir oranda karşılıklı anlaşma ile taraflar kira sözleşmesi yenileyebilecek.

ARALIK AYI KİRA ARTIŞ ORANI 2021 HESAPLAMA! KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ?

Aralık ayı resmi kira artışı zam oranı olan yüzde 17,71 oranı ile hesaplandığı takdirde Aralık ayı kira artış zammı şu şekilde gerçekleşecek:

Aylık Kirası 500 TL Olan Kiracılara Yapılacak Olan Aralık Ayı Kira Zammı: 88.55 TL

Aylık Kirası 1.000 TL Olan Kiracılara Yapılacak Olan Aralık Ayı Kira Zammı: 177.10 TL

Aylık Kirası 2.000 TL Olan Kiracılara Yapılacak Olan Aralık Ayı Kira Zammı: 354,20 TL

Aylık Kirası 3.000 TL Olan Kiracılara Yapılacak Olan Aralık Ayı Kira Zammı: 531,30 TL

Aylık Kirası 4.000 TL Olan Kiracılara Yapılacak Olan Aralık Ayı Kira Zammı: 708,40 TL

Aylık Kirası 5.000 TL Olan Kiracılara Yapılacak Olan Aralık Ayı Kira Zammı: 885.50 TL

Söz konusu hesaplamalar tavan zam sınırı üzerinden yapılmıştır...

SONRAKİ HABER