Arsa Emsal Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Arsa emsal değeri terimi oldukça merak edilen gayrimenkul kavramları içerisinde yer alıyor. Arsa emsal değeri nedir, nasıl hesaplanır? Arsa emsal değeri ne işe yarar? 

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 03:18 01.11.2021 - 03:18 Engin Uzunoğlu

Arsa emsal değeri ile alakalı olarak olduklça fazla sayıda araştırma yapılıyor. Hem bu terimin ne anlama geldiği hem de hesaplamaların nasıl yapıldığı öğrenilmek isteniyor. Arsa emsal değeri nedir, ne işe yarar? Arsa emsal değerinin arttırılması veya azaltılması sonucunda neler olur? Arsa emsal değerine göre arsalar değerlendir mi?

ARSA EMSAL DEĞERİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Ersa emsal değeri en basit tabirle bir arsa üzerindeki inşaat yoğunluğu anlamına gelmektedir. KAKS da arsa emsal değeri ile alakalı bir hesaplamadır. İmar planlarına göre bir arsanın üzerinde yapılabilecek inşaatların alan sınırları belirlenebiliyor. Bir arsa üzerindeki toplam inşaat alanı arsa emsal değeri üzerinden yapılan hesaplama ile belirlenebiliyor. 

Kat Alanı Katsayısı (KAKS) şeklinde de ifade edilen arsa emsal değeri ile bir arsa üzerinde yapılabilecek inşaat alanı gibi çıkılabilecek kat sayısı da bulunabiliyor. Bunun için özel bir hesaplama bulunmaktadır. Bu hesaplama ile arsaların inşaat kıymetleri de ortaya çıkarılabilmektedir.

ARSA EMSAL DEĞERİ NASIL HESAPLANIR?

Arsa emsal değerinin bulunabilmesi için KAKS hesaplaması yapılmaktadır. KAKS değerleri 0,20, 0,30, 0,40, 1.0, 2.0, 3.0 gibi değerlerde olabilir. İnşaatın yapılacağı alana dair bazı verilere göre bu değerler belirlenmektedir. Arsa emsal değeri hesabı yapabilmek için KAKS değeri ile toplam arsa alanı çarpılmaktadır. Elde edilen sonuç o arsanın üzerinde yapılabilecek inşaatın azami alanını ortaya çıkarmaktadır. İmar planında yer alan bu emsal değerin üzerinde inşaat yapılmasına izin verilmiyor.

KAKS değeri 2.0 ve büyüklüğü 3.000 metrekare olan bir arsa üzerinde yapılabilecek toplam inşaat alanı 2.0 x 3.000 = 6.000 metrekare olabiliyor. Bunun üzerinde herhangi bir inşaat alanında ise inşa faaliyetinde bulunulamıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@