Arsa Sahipleri Dikkat! Danıştay'ın Kat Karşılığı Daire Satışında Gelir Vergisi ve KDV Kararı Değişti

Arsa sahiplerine kötü haber! Arsasını müteahhide vererek karşılığında daire ya da dükkan alıp satmak isteyen kişilere yönelik Danıştay'ın gelir vergisi ve KDV konusunda ki görüşü değişti. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile alınan konut ya da dükkanın satılması halinde gelir vergisi ve KDV ödenecek mi, emsal karar ne?

Arsa Sahipleri Dikkat! Danıştay'ın Kat Karşılığı Daire Satışında Gelir Vergisi ve KDV Kararı Değişti

Sahibi olduğu arsayı ya da gecekonduyu müteahhide vererek karşılığında daire ya da dükkan alarak, bunları satan kişilere Danıştay'dan kötü haber geldi. Daha önce bu konuda açılan tüm davalarda vatandaş lehine karar veren Yargıtay'ın görüşü değişti.

Son 2 senedir açılan bu tip davalarda Yargıtay Maliye'den yana olumlu karar vermeye başlarken verilen emsal kararlar kat karşılığı daire ya da dükkan sözleşmesi imzalayan vatandaşı üzdü. Verilen yeni kararlar kapsamında artık vatandaş gelir vergisi ve KDV ödemek zorunda kalacak.

KAT KARŞILIĞI DAİRE SATIŞINDA GELİR VERGİSİ ÖDENECEK Mİ?

Dünya Gazetesi yazarlarından Abdullah Tolu tarafından kaleme alınan köşe yazısına göre Danıştay tarafından arsa sahipleri lehine verilen kararlar son 2 senedir değişti. "Danıştay, son 2 yıla kadar verdiği kararlarında, kişinin arsasını kat karşılığı müteahhide vermesi ve inşa edilen binada kat sahibi olmasını servetin değerlendirilmesi ve servetin biçim değiştirmesi olarak görüyor, sözleşmeye istinaden edinilen bağımsız bölümlerin satışının ticari bir organizasyon olarak değerlendirilemeyeceği, elde edilen gelirin ticari kazanç olarak kabul edilemeyeceği ve KDV’ye tabi tutulamayacağı görüşünde bulunuyordu" diyerek kararların 2 senedir ise değiştiğini söyledi.

Son 2 senedir verilen tüm kararlarda Maliye lehine, eski verilen kararların tam aksinde kararlar alındığını belirten Tolu görüş değişikliğinin nedenini ise birden fazla daire ve dükkan satışındaki çokluk göz önüne alındığında kazanç sağlama amacı olduğu, bu nedenle de yapılan satışların ticari faaliyet elde edilen gelirin ise ticari kazanç olarak nitelendirilmesi gerektiği ifadelerine yer verildi. Yani artık kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayarak alınan dükkan ve daire satışında gelir vergisi ile KDV ödemesi yapılacak.