Arsa Satın Alacaklar Dikkat!

Arsa alımları genellikle uzun vadeli yatırımlar için tercih edilmektedir. Bunun dışında kullanım amacı ile de arsa alınmaktadır. Sıkça karşılaş

YATIRIM REHBERİ 03.07.2017 - 13:57 15.07.2021 - 00:22 SERHATMEDYA

Arsa alımları genellikle uzun vadeli yatırımlar için tercih edilmektedir. Bunun dışında kullanım amacı ile de arsa alınmaktadır. Sıkça karşılaş

Arsa alımları genellikle uzun vadeli yatırımlar için tercih edilmektedir. Bunun dışında kullanım amacı ile de arsa alınmaktadır. Sıkça karşılaştığımız arsa satışlarında özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Arsa satışlarında bu durumlara dikkat etmeniz sizlere avantaj sağlayacaktır.

Arsa alırken öncelikle arsanın konumuna dikkat etmeniz gerekir. Ana yollara olan yakınlığı, arsanın düz ya da eğimli olması, yüksek gerilim hatlarından uzak olması ve rekreasyon için ayrılmış bölgelerde bulunması gerekmektedir.

Arsa yatırımınızdan kazanç sağlamak istiyorsanız yamuk veya yuvarlak şekillerdeki arsaların yerine kare ve dikdörtgen arsaları tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Arsalar uzun vadeli yatırımlar olduğu için özellikle gelişime açık kırsal bölgelerde bulunması daha karlı olacaktır.

Arsa Alırken Yapılması Gerekenler

Kırsal alanlarda imar izni %5 olduğu için en az beş dönüm kadar araziye yatırım yapın.

Arsaya yakın yerlerde yapılacak olan projeleri, metro ve raylı sistemleri, okul, hastane gibi yapıları araştırın ve bunlara göre arsaların gelecek vaat edip etmediğini belirleyin.

Arsayı değerli kılan en büyük özellik arsanın imar planı olup olmamasıdır. Alacağınız arsanın imarı olup olmadığını kesinlikle öğrenin. Bir arsanın tapulu olması arsanın imarının olduğunu gösterme. Belediyenin imar ve şehircilik müdürlüğünden arsanın imar durumunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda tapu ile de tapu kadastro müdürlüğünden arsa ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Alacağınız arsanın hisseli parsel olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız arsa birden fazla kişiye aitse yani hisseli ise bu durumda sorunlar yaşanabilmektedir.

Arsa alımlarında özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise arsanın borcunun olup olmadığıdır. Geçmiş yıllara dair emlak vergisi borcu olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

Arsa satışında ise her zaman için doğru zamanı bekleyin. Arsanın bulunduğu bölgedeki değişimleri, takip ederek ve bu araştırmaları yaptıktan sonra fiyatını belirleyerek satışa çıkarın.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@