Asgari Ücretlilere Vergi Dilimi! Net Gelir Bu Ay Düşecek

Asgari ücrette vergi dilimi Ağustos ayında değişti. Bazı asgari ücretliler için maaşlar düşecek? Peki hangi çalışanın maaşı ne kadar azalacak? İşte yeni vergi dilimi detayları.

Gündem 01.09.2021 - 09:58 01.09.2021 - 09:59 Mustafa KARAGÖZ

Bilindiği üzere asgari ücretli çalışanlar da her ay kazançları üzerinden belli bir tutarda vergi ödüyorlar. Yıllık kazanç üzerinden yüzde kaç oranında vergi ödeyecekleri belirlenen asgari ücretliler için sınır Ağustos ayı itibariyle aşıldı. 

ASGARİ ÜCRETTE VERGİ DİLİMİ DEĞİŞTİ

Asgari ücretle çalışan vatandaşların kazançları ağustos ayında gelir vergisi dilimine girdi. Ocak 2021'de yapılan zam sonrası asgari ücretli çalışanların vergi dilimi, 2020 yılına göre bir ay erken yükselmiş oldu.vergi diliminin yükselmesi sonucunda ise asgari ücretlinin aldığı maaş tutarı da değişmiş olacak.

Yıllık kazancın vergi dilimi seviyesini aşması nedeniyle maaşlar değişecek. Ancak birçok vatandaş için maaşlar AGİ düzenlemesi ile dengelenecek. 

Bilindiği üzere AGİ çalışanlara devlet adına işveren tarafından ödeniyor. AGİ kişinin kendisiyle birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişiler için vergi indirimidir. Vergi dilimine giren asgari ücretliler için de ilave AGİ ile maaşlar düzenlenecek. 

İlave AGİ düzenlemesi 301 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin 13. maddesinde yer alan hüküm kapsamında uygulanır. 

Düzenleme kapsamında ortaya çıkan tutar kaybı yani (net ücret ile net ücretin altında kalan tutar arasındaki fark ilave AGİ olarak maaşlara yansıyacak. Vergi dilimi nedeniyle 2021 yılı ağustos ayı net ücreti 2.809,55 TL’ye düşmekte. Bu rakam eylül, ekim, kasım ve aralık ayı net ücreti ise 2.673,86 TL’ye kadar gerilemekte. Ancak normal şartlar altında 2825 TL maaş alan bir asgari ücretli için bu rakamlar maaş olarak yatırılmayacak. Ödemeler ilave asgari geçim indirimi ile tamamlanacak. 

Bekar çalışanlar için ödemeler 2825 TL olarak devam edecek. Ancak farklı tutarda yüksek AGİ ödemesi alan bazı çalışanların maaşlarında bir miktar azalma olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@