Avcılar Belediye Başkanı Hançerli Kentsel Dönüşüm İçin Sıfır Faizli Finansman Önerisi Sundu

Kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli finansman sorunlarına dikkat çekerek faizsiz konut kredisi desteği istedi.

Emlak Haberleri 21.11.2021 - 16:48 21.11.2021 - 16:48 Gülcan Özer

Türkiye kentsel dönüşüm projeleri ile riskli yapı stokunu yenileme çalışmalarına devam ederken her an büyük bir depremin vurma riskinin son derece yüksek olduğu İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri aynı zamanda hayati bir önem taşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi de kentsel dönüşüme ayrıldı. 

Düzenlenen meclis toplantısında söz alan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli kentsel dönüşüm projelerinin önemine değinerek şu anda projelerin ekonomik sorunlar nedeni ile yavaşladığı uyarısında bulundu. “Kentsel dönüşümde sıfır faizli finansmana dayalı bir dönüşüm modelini hayata geçirelim” çıkışında bulunan Hançerli önemli açıklamalar yaptı. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNE FAİZSİZ KONUT FİNANSMANI MODELİ! 

Hançerli yapmış olduğu konuşmasında “Avcılar’da kentsel dönüşüm konusunda önemli mesafe kat ettik. 1600 binayı kentsel dönüşüme soktuk. Daha dönüşmesi gereken binalar var. Avcılar halkı dönüşüm istiyor. Sadece Avcılar’da değil, tüm İstanbul’da 1 milyona yakın konutun yenilenmesi gerekiyor" diyerek kentsel dönüşümün aciliyetine vurgu yaptı. 

Döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle kentsel dönüşüm maliyetlerinde de yükselişler yaşandığını belirten Hançerli kentsel dönüşüm projelerine özel olarak sıfır faizli finansman modelinin hayata geçirilmesi gerektiğininin altını çizdi. 

Hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2021 yıl başında yapılan yasal düzenleme ile kentsel dönüşüm konut kredisi limiti 200 bin liraya çıkarılmış, kentsel dönüşüm konut kredisi faiz desteği de 400 baz puana çıkartılmıştı. Şu anda en düşük faizli kentsel dönüşüm konut kredisi desteğini yüzde 0.89 faiz oranıyla Vakıfbank tarafıdan verildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@