AVM'lerde Dolarla Kira Dönemi Tartışmaları Alevlendi, Dövizli Kiralama Dönemi Geri Geldi!

Alışveriş Merkezleri yapılan yasal düzenleme sonrasında TL ile kiralama dönemine geçiş yapmış, dövizle kira belirleme konusunda yasak getirilmişti. Ancak bazı AMV'lern yasağı çiğnediği iddia edildi.

Emlak Haberleri 17.01.2022 - 07:40 17.01.2022 - 07:41 Gülcan Özer

Geride bıraktığımız hafta yaşanan zam tartışmaları nedeni ile sık sık gündeme gelen AVM yönetimleri bu haftada da dövizle kiralamaya dönüldüğü iddiaları ile gündeme taşındı. Hatırlanacağı üzere 2018 senesinde Türk Parasının Kıymetini Korumak adına yapılan yasal düzenleme ile dövizle kira ve taşınmaz fiyatı belirlenmesi yasaklanmıştı. 

Alışveriş Merkezleri geride bıraktığımız hafta yasal kira artış zammı oranı olarak belirlenen 12 aylık TÜFE ortalaması sınırının AVM'ler için kaldırılması yönünde talepleri ile ilgili Ankara yönetimi ile temasa geçmişti. AVM yönetimleri şimdi de Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı karara ilişkin Tebliğ’in 19. maddesini dayanak göstererek hem yabancı hemde yüzde 50 yabancı ortaklı olan Türk markalara dövizle kira faturası göndermeye başladı. 

DÖVİZLE KİRA BELİRLEMEK YASAL MI, DOLARLA , EURO KURU İLE KİRA ALINABİLİR Mİ?

2018 senesinde Resmi Gazete ile yayımlanan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı karara ilişkin Tebliğ’i ile dövizle kira ya da taşınmaz satışı yapılması yasaklanmıştı. Konu hakkında açıklama yapan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ise konunun birkaç AVM ile sınırlı olduğunu ve bu konuda kararın AVM'lerin kendi yönetimlerine ait olduğunu söyledi. 

avmlerde dolarla kira tartışması

Yabancı markalar uygulamadan rahatsız olduklarını belirterek yan dükkanlarında bulunan kişilerin kiralarının TL kendilerinin ise dövizle ödemesinin haksızlık olduğunu söyleyerek yapılan düzenlemeye itiraz etti. Tescilli Markalar Derneği Başkanı (TMD) İzzet Stamati ise pek çok AVM'de yoğun bir baskı oluştuğunu, yönetimlerin yüksek zammı kabul etmeleri yönünde kendilerine baskı yaptıklarını iddia etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@