Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu, Tekrar Camii Olacak Mı?

Son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alan Ayasofya Müzesi hakkında merak edilenler! Ayasofya ne demek, neden açılmıyor, ne zaman müze oldu?

EMLAK HABERLERİ 29.03.2019 - 15:25 15.07.2021 - 00:16

Son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alan Ayasofya Müzesi hakkında merak edilenler! Ayasofya ne demek, neden açılmıyor, ne zaman müze oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "tekrar cami yapabiliriz" açıklaması ile Ayasofya Müzesi bir kere daha Türkiye'nin gündemine oturdu. Ayasofya Ne Demek?Ayasofya kelimesinin anlamı ilahi bilgelik ya da kutsal bilgelik anlamına gelmektedir. Ayasofya Ne Zaman İnşa Edildi?Hem Hristiyanların hem de Müslümanların kutsal olarak kabul ettikleri Ayasofya MS 532 - 537 seneleri arasında I. Justinyen tarafından patrik katedrali olarak yaptırılmışır. Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu?Uzun yıllar kilise olarak ibadet amacı ile kullanılan Ayasofya İstanbul'un Fethi ile beraber Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında Cami olarak ibadete açılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul'u fethettikten sonra burada şükür namazı kılmış ve buranın ölene kadar cami olarak kalması için vasiyette bulunmuştur. Ancak ne yazık ki Cumhuriyet'in ilanından sonra iddialara göre bir takım yasal olmayan işlemlerle Ayasofya Camii ibadete kapatıldı ve daha sonra müze statüsünde tekrar ziyaretlere açıldı. Konu hakkında açıklama yapan Yusuf Halaçoğlu "O dönemin dahiliye vekili olan Şükrü Kaya Bey, kararı Atatürk'e götürüldüğü zaman 'Böyle saçma şey mi olur?' dediğini ve geri gönderdiğini söylüyor. Diğer taraftan kararnamedeki imzaya bakıldığında köşeli 'A' var.Gerçekte Atatürk'ün imzası küçük 'a' ile başlar. Ayrıca, bu kararname Atatürk soy isminin verilmesinden iki gün önce çıkmış. Resmi Gazete'de kararname çıkmadığı için müze olarak kullanılması da kanuni değil" diyerek Atatürk'ün böyle bir kararnameyi asla imzalamadığını söylerken ortada büyük bir usulsüzlük bulunduğunu iddia etti. Ayasofya Tekrar Cami Olacak Mı?Ne yazık ki konu hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor ancak Yunanistan medyası UNESCO'ya dayandırdıkları haberlerinde "Dünya Miras Komitesinin onayı alınmalı" iddialarına yer veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise seçim sonrası Ayasofya Müzesi'ni tekrar cami statüsüne kavuşturabilecekleri sinyallerini vermişti. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@