Ayıplı Ev Nedir, Ayıplı Konut Satmanın Cezası Var Mı?

Konut alan kişilerin sıklıkla yaşadıkları sorunların başında ayıplı ev satışı gelmektedir. Peki, ayıplı konut nedir, ayıplı ev satmanın cezası nedir?

Ayıplı Ev Nedir, Ayıplı Konut Satmanın Cezası Var Mı?

Son dönemde sıfır konut satışlarının artması ile beraber ayıplı konut kavramı da hayatımıza daha çok girmeye başladı. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin binbir umutla aldıkları evlerde karşılaştıkları bu durum nedeni ile açılan davaların sayıları da artmaya başlarken ayıplı konut kavramı da merak edilmeye başlandı.

AYIPLI KONUT NEDİR, NE DEMEK?

Satıcı tarafından konutun satışı esnasında belirtilen özellikleri taşımayan, karşılamayan, karara varılan teknik özellikleri taşımayan, alıcının konuttan istediği şekilde yararlanmasının mümkün olmadığı konutlara ayıplı konut adı verilmektedir. Bu nedenle çoğunlukla sıfır konutlar için tartışılan bir konu olmasına rağmen ayıplı konut 2. el konut satışlarını da kapsamaktadır.

AYIPLI KONUTUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bir konutun ayıplı ev sayılabilmesi için bazı şartları taşıması gerekmekte olup bu şartlar son derece geniştir. Örneğin evin garaj üstü denilerek satılmasına rağmen altının boş oması dahi o evin ayıplı mal olarak sayılmasına yeterlidir. Ancak en çok şikayet nedeni olan konuların başında şunlar gelmektedir;

Satışa konu olan evin kolonlarında oturan kişiler için tehlike oluşturabilecek çatlaklar bulunması ve krişlerin sağlam olmaması,

İmar planına uygun olarak konutun inşa edilmemesi,

Yapı ruhsatı alınmamış olması,

Balkon ve çatı giderlerinin yapılmamış olması,

Evin üzerinde ipotek bulunması,

Statik betonarme projesinin bulunmaması,

Elektrik, doğalgaz su gibi tesisat projelerinin çizilmemiş olması.

ayıplı-konut-almanın-cezası-nedir

AYIPLI KONUT SATMANIN CAZASI NEDİR?

Kişinin ayıplı konut satması suç sayılmakta olup paranın ödendiğinin kanıtlandığı durumlarda satışın iptali ile paranın iadesi yapılmaktadır. Yani ayıplı konut alanın parayı iade etme hakkı bulunmaktadır. Yine satış bedelinde indirim talep etme, ayıbın satıcı tarafından giderilmesi ve konutun aynı özelliklere sahip bir başka konut ile değiştirilmesi de talep edilebilmektedir.