Azil Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Azil, kelime manasına da bakıldığı zaman bir şeyi birini görevden almak demektir. Peki, azil nasıl yapılır, emlak sektöründe azil ne demek?

Emlak Terimleri 11.04.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Azil, kelime manasına da bakıldığı zaman bir şeyi birini görevden almak demektir. Peki, azil nasıl yapılır, emlak sektöründe azil ne demek?

Emlak sektöründe de azil kelimesi bu anlama gelmektedir. Emlak sektöründe bu kelime üçüncü kişiye verilen hakların, yetkilerin geri alınması demektir.Azil işlemleri Tapu Sicili Müdürlüğüne ulaştığı andan itibaren geçerli olabilmektedir. Eğer herhangi bir kimse azil edilmemesi gereken bir zamanda azil edilmişse bu durumda azleden kişi tüm sorumluluğu üstlenmek zorundadır.Aziller SiciliAziller sicili, tapu sicilinde yardımcı siciller arasında yer edinmektedir. Bu sicilde azil name denilen defterler tutulur. Aziller sicilinin amacı azledilen kişilerin isimlerinin bu sicile kayıt yapılmasını sağlamaktır. Azil name denilen defterlere azledilen kişilerin isimleri müvekkilin isminin ilk ismine göre kayıt tutulmaktadır ve her bir harf için ayrı ayrı sayfalar açılmaktadır. Azil işlemleri gerçekleştikten sonra mutlaka Aziller Siciline kayıt yapılmalıdır.Azil İşlemlere Nasıl Gerçekleştirilir?Azil işlemleri karşı tarafa söylemeksizin müvekkilin istediği zaman gerçekleştirebileceği durumdur. Azil işlemleri iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan ilki en çok tercih edilen işlemdir. Azil işlemleri noter aracılığı gerçekleştirilebilmektir.Noterde azil işlemlerinin gerçekleşmesi için notere giderek bir azil name örneği doldurulması gerekmektedir daha sonrasında ise noter bunu Tapu Sicil Müdürlüğüne göndermektedir. Tapu Sicil Müdürlüğüne ulaştığı andan itibaren azil işlemi gerçekleşmesi gerçekleşmektedir. Bunun için notere 150 -200 TL arasında ücret ödemesi gerekilmektedir. Ayrıca azil namenin türüne ve şekline göre fiyat artabilmektedir.Notere gitmek istemeyenler için azil işleminin gerçekleşmesi için azletmek isteyen kişin Tapu Siciline giderek dilekçe vermesi gerekmektedir. Bunun için ise hiçbir ücret ödemeye gerek yoktur. Tapu Müdürlüğüne gidemeyenler ise posta ve kargo yoluyla şahsına ait kimlik bilgilerini postalaması yetecektir. Bunun için ise sadece postaya para vermesi gerekmektedir.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@