Bağış Yoluyla Devredilen Evin Tapusu İptal Edilir Mi?

Gayrimenkul ve miras hukuku ile alakalı konular büyük merak uyandırıyor. Bir evin tapusu bağış yoluyla devredilirse bozulur mu? Bağış yoluyla gayrimenkul devri yapılır mı?

Emlak Haberleri 28.02.2022 - 23:41 28.02.2022 - 23:41 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul sahipleri zaman zaman bağış yoluyla çocuklarına veya bir başka yakınlarına tapu devri yapabiliyorlar. Bu uygulama genellikle mal kaçırma yolu olarak biliniyor. Ancak gerçekten de bağış yapılıyor olabilir. Peki bir evin tapusu bağış yoluyla devredilirse bu tapu daha sonra bozulur mu? Bu tapu devri için geçerli gerekçeler nelerdir? Saklı pay burada kimleri güvence altına almaktadır. 

BAĞIŞLANAN TAPU BOZULUR MU?

Bağışlanan tapunun bozulup bozulamyacağı konusu oldukça merak ediliyor. Bu konuda genel bir yorum yapmak zor. Ancak bağış yoluyla devredilen tapular bazı durumlarda iptal edilebilmektedir. Lakin bu durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Her bağışlanan tapu bozulur gibi bir kaide yoktur. Burada en kritik ayrıntı ise saklı paylardır. Saklı payların hakkını içeren bağışlar mahkeme yoluyla iptal edilir. 

SAKLI PAY NEDİR?

Bir kişinin mirasçılarının o kişinin mal varlığında saklı payları bulunmaktadır. Genellikle tüm çocuklar anne ve babalarının mallarında saklı paya sahiptirler. Bu saklı paylar devlet tarafından güvence altındadır. Tapu işlemi yapılsa dahi saklı payların sınırına girilmişse işlemler iptal edilir. Gayrimenkul sahibinin kendi özgür iradesiyle tapuyu bağışlması tapu devrinin bozulmayacak şekilde kurulmasını sağlamaz. 

BAĞIŞLANAN HANGİ TAPULAR BOZULAMAZ

Bir kişinin 10 evi varsa çocuklarının burada yüzde 50 saklı payları vardır. Bu saklı pay da 5 eve karşılık gelmektedir. 5 ev için bağış yoluyla tapu devri yapılır ve herhangi bir hatalı işlem yapılmazsa bu tapular bozulmaz. Mahkemeye de verilse saklı paylar muhafaza edildiği için bağış geçerli olur. Ancak burada nihai kararı mahkemeler vermektedir. Mahkeme heyeti her evde saklı pay olduğuna kanaat getirir ve toplu değerlendirme yerine tek tek evleri değerlendirirse tüm tapular iptal edilebilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@