Bakan Dönmez'den Kritik Enerji Kimlik Belgesi Uyarısı: EKB Almadan Evinizi Satıp Kiraya Veremeyeceksiniz!

Yasal zorunluluk haline getirilen enerji kimlik belgesi hakkında Enerji Bakanı Fatih Dönmez vatandaşlara uyarıda bulunarak 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB olmayan binalarda satış ve kiralama yapılamayacağını hatırlattı.

EMLAK HABERLERİ 25.12.2019 - 10:39 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Yasal zorunluluk haline getirilen enerji kimlik belgesi hakkında Enerji Bakanı Fatih Dönmez vatandaşlara uyarıda bulunarak 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB olmayan binalarda satış ve kiralama yapılamayacağını hatırlattı. EKB nedir, nereden alınır, alınmazsa ne olur, kaç lira?

Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım hızlandı. BAKANDAN SON DAKİKA ENERJİ KİMLİK BELGESİ UYARISI GELDİ!Enerji Bakanı Fatih Dönmez yasal zorunluluk haline gelen EKB hakkında son dakika açıklaması yaparak "Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım hatta kiralama yapılamayacak" diyerek vatandaşlara bu belgeyi almalarını hatırlattı. ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?Binaların enerji seviyelerini gösteren özel belgedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından binada yapılan ölçümlerin ardından o binanın enerji tasarruf seviyesini gösterir. ENERJİ KİMLİK BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR HANGİLERİ?Mimari ProjeIsı Yalıtım ProjesiElektrik ProjesiMekanik Tesisat Projesi (Isıtma, soğutma, havalandırma)ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINMAZSA NE OLUR, CEZASI VAR MI?Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konu hakkında resmi açıklama yayımlayarak "1 Ocak 2020 itibarıyla binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranacaktır.Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir" denilerek uygulanacak yasal prosedür hakkında bilgi verdi. Yani EKB olmayan binalarda bulunan taşınmazlar ne satılabilecek, ne de kiraya verilecek, ancak belgeyi almayan binalara para cezası uygulanmayacak. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@