Bakan Kurum "1 Buçuk Milyon Konutu Çok Acil Kentsel Dönüşüme Almalıyız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezileri kapsamında denetimlerini sürdürürken bir yandan da önemli projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 28.03.2019 - 12:12 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezileri kapsamında denetimlerini sürdürürken bir yandan da önemli projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Yaşanan her deprem Türkiye'ye büyük deprem gerçeğini tekrar tekrar hatırlatırken ne yazık ki kentsel dönüşüm projeleri halen sıkıntılı ilerliyor. Gerek kentsel dönüşüm bölgelerinde yaşanan rant savaşları gerekse de son dönemde inşaat sektöründe yükselen maliyetler kentsel dönüşümün hızını kesti. Çok Acil 1.5 Milyon Konutun Yenilenmesi Gerekiyor!Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Türkiye'de kentsel dönüşümün en az terör kadar öncelikli bir konu olduğuna deyinerek "Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde 81 il valiliğimize bir genelge yayınlayarak bu genelge kapsamında acil ve öncelikli alanlardan başlamak üzere kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz. Her yıl 300 bin konut yapacağız. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapmış olacağız.Bugüne kadar Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla 840 bin konut ürettik. Bu konutların yüzde 85 ve 90'ı sosyal konut niteliğinde ve bunlar depreme dayanıklı konutlar. Yine Bakanlığımız Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz başkanlığında 580 bin konutun dönüşümünü başlattık. Bu dönüşüm alanlarında da 10,5 milyar lira da kira ve faiz desteği verdik.Bundan sonraki süreçte de her yıl yapacağımız 300 bin konutun yaklaşık yüzde 10-15'ini de Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızın eliyle yapacağız. Kalanı da yerel yönetimlerimizle yapmak suretiyle ki İller Bankası ile de yüzde 50'ye kadar faiz ve hibe desteği vereceğiz" dedi. Bakan Kurum "Kentsel Dönüşümde Hiç Kimseyi Mağdur Etmeyeceğiz"Kentsel dönüşüm konusunda kimseyi mağdur etmeyeceklerini belirten Bakan Kurum "Bu kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşlarımız mağdur olmayacağı, vatandaşlarımızla el birliği içinde onların rızası çerçevesinde kentsel dönüşüm sürecini yönetmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın o acil ve öncelikli alanlarının dönüşümünü yapmak suretiyle dönüştürüp kendilerini sosyal imkanları, altyapısı hazır konutlarını yapıp teslim etmek istiyoruz.Samsun'a ilişkin de projelerimizi görüştük. Samsun bizim önceliğimiz, istiklal mücadelemizin verildiği yer ve inşallah İlkadım Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyemiz ile 1 Nisan sabahı sorunlu mahallelerimizden başlamak suretiyle vatandaşlarımızın doğal gazını ve elektriklerini alamadıkları alanlardaki dönüşümü başlatmak suretiyle diğer ilçelerimize etaplar halinde bu dönüşümü yöneteceğiz" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@