Bakan Kurum Duyurdu: Kanal İstanbul Projesinde Tapu Tescil İşlemlerinde Son Durum Ne?

Bürokratlar tarafından imza atılmadığı ve sürecin tıkandığı iddia edilen Kanal İstanbul tapu tescil işlemleri hakkında bakan Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum Duyurdu: Kanal İstanbul Projesinde Tapu Tescil İşlemlerinde Son Durum Ne?

Tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesinde bürokrat krizi yaşandığı iddia edilmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan açıklamalar nedeni ile bazı bürokratların imza atmaktan çekindikleri, imzalanmayan evraklar nedeni ile tapu tescil işlemlerinde sorunlar yaşandığı yönünde haberler yapılmıştı.

İddialar üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama ile "İmar planını kesinleştirdiğimiz alanlarda, imar uygulaması işlemi de aynı planlama sürecinde olduğu gibi hassasiyetle yürütülmekte olup tapu tescil işlemleri en kısa sürede tamamlanacaktır” diyerek ididaları yalanladı.

KANAL İSTANBUL PROJESİ İMAR PLANI TAPU TESCİL İŞLEMLERİNDE SON DURUM NE?

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Kurum “Bakanlığımız tarafından büyük bir özenle hazırlanan ve görüşlere açılan Kanal İstanbul’un ÇED raporu mühendis ve uzmanlardan oluşan 20 kişilik ekip, 33 bilim dalında 200’e yakın bilim insanı tarafından incelenmiş; ÇED Raporu hakkında bin 590 sayfalık olumlu rapor hazırlanmıştır” diyerek tapu tescil işlemlerinin en kısa sürede tamamlanacağını dile getirdi.

murat kurum kanal istanbul açıklaması 10 aralık

Kanal İstanbul projesinin sabote edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Bakan Murat Kurum projenin Türkiye'yi merkez ülke konumuna yükselteceğini belirterek proje ile İstanbul'da ki riskli yapı stoku sorununu da çözeceklerini belirtti. Kanal İstanbul projesinin ihalesinin 2022 yılının ilk çeyreğinde yapılması bekleniyordu.

SONRAKİ HABER