Bakan Kurum'dan Açıklama: Türkiye'de Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Bitecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm konusunda önemli açıklamalar yaptı. İşte Türkiye'de kentsel dönüşümün biteceği tarih!

Kentsel Dönüşüm 10.04.2022 - 08:01 10.04.2022 - 08:02 Gülcan Özer

İstanbul'da düzenlenen iftar programına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Sarıgöl 12B Kentsel Dönüşüm Projesi ile Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi'ndeki 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesinde ev sahibi olan ailelerle iftar yapan Bakan Murat Kurum, dün Malatya'nın Pütürge ilçesinde meydana gelen depreme de değindi. 

Depremden etkilenen tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Kurum yaşanan deprem ile bir kere daha kentsel dönüşüm projelerinin öneminin ortaya çıktığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2012 senesinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğinin devam ettiğini belirten Bakan Kurum 81 ilde afet riski bulunan binaları yenilediklerini belirtti. 

TÜRKİYE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Bugüne kadar 3 milyon konutu yenilediklerini belirten Bakan Kurum bu sayede 12 milyon kişinin can güvenliğini sağladıklarını belirten Bakan Kurum "2035 yılına geldiğimizde inşallah Türkiye'nin deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir binamız kalmayacak. İstanbul'umuzun her yerinde kentsel dönüşüm diyerek, 39 ilçemizin tamamında on binlerce konutumuzu dönüştürdük" dedi. 

Şu anda Türkiye genelinde 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konut inşa çalışmalarının sürdüğünü belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bu projelerin yatırım bedelini ise 120 milyar lira olarak açıkladı. Türkiye'nin artık kaybedecek tek bir saniyesi bile olmadığını belirten Bakan Kurum bu bilinçle kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek 2035 senesinde tüm bu çalışmaları tamamlayacaklarını ilan etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@