Bakan Kurum'dan Ayder Yaylası Hakkında Önemli Açıklama!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ayder Yaylası kentsel dönüşüm projesi ve Rize'de yer alan riskli binaların yıkımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum'dan Ayder Yaylası Hakkında Önemli Açıklama!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ayder Yaylası kentsel dönüşüm projesi ve Rize'de yer alan riskli binaların yıkımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezilerine tüm hızı ile devam ederken şehirlerin sorunlarını yerinde tespit ederek hemen sonuç verecek çözüm projeleri üretmeye devam ediyor.Dolgu Alanı Üzerine Yapılan Riskli Binalar Hemen Kentsel Dönüşüm İle YenilenecekRiskli binaların sayısına ve bunları yarattığı tehlikeye dikkat çeken Bakan Kurum "Bu mahalle geçmiş yıllarda dolgu alanı üzerine yapılmış ve bodrum katlarındaki korozyon ve binaların riskli durumu sebebiyle burada dönüşüm projesine başlıyoruz.Bu dönüşüm projesi çerçevesinde 173 bin metrekarelik alanda belediye bloklarından başlamak üzere yaklaşık 4 bin 174 bağımsız bölümün olduğu projeyi 2019 yılı içerisinde başlatıyoruz. Belediye bloklarıyla birlikte etaplar halinde bu 4 bin 174 bağımsız bölümü içeren kentsel dönüşüm projemizi yaparak, daha az katlı, Rize’nin kültürüne, mimarisine, değerlerine uygun projeler geliştireceğiz.Etaplar halinde bu projeyi tüm Ekrem Orhon Mahallesi’ne yaymayı hedefliyoruz. Yapacağımız projeler bölgenin kültürüne, değerine buradaki tarihi yapıların ön plana çıkması suretiyle, tarihin ön plana çıkması suretiyle Rize’yi bulunduğu konumdan daha yukarıya taşıyacak.Turistik anlamda, istihdam anlamında insanların huzurlu bir şekilde gezeceği alanları da içeriyor. Mevcutta 10-12 katlı binalarımızı da, yüksekliğini azaltmak maksadıyla bölgeye yakışır bir proje yapacağız ve Rize’nin geleceği için çok önem gördüğümüz bu projeyi de hızlı bir şekilde, kararlı bir şekilde hep birlikte gerçekleştiriyor olacağız" dedi.Bakan Murat Kurum "Ayder Yaylası Tüm Türkiye'yi İlgilendiriyor"Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında "Bu proje sadece Rize’yi ilgilendirmiyor. Ayder Yaylası, tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor. Bugün Ayder Yaylası ile ilgili bir toplantı da yaptık. Bu toplantıda Ayder Yaylası ile ilgili otopark ihtiyacını karşılamak üzere 2 bin araç kapasiteli bir otopark inşaatı yapacağız.Özel İdare mülkiyetinde bulunan, şu anki kaplıcaların bulunduğu noktada da yine butik otel ve kaplıcalar içeren, içerisinde restoranlar, alışveriş alanlarının olduğu, altında yine 250-300 araçlık otoparkı olduğu bir projeyi de otopark inşaatı ile birlikte eş zamanlı olarak 2019 yılının Nisan ayında başlatarak hızlı bir şekilde inşaat sürecini tamamlamak istiyoruz.Ayder Yaylası’ndaki diğer projemiz ise buradaki kentsel dönüşüm ile alakalı. Artık işin sonuna geldik ve burada artık uygulamaya geçiyoruz. Turizm Bakanlığımız tahsis edilmiş alan üzerinde de rezerv konut inşa edeceğiz.Bu rezerv konutlarla birlikte de vatandaşımızın rızası çerçevesinde, rezerv konutlara taşımak suretiyle etaplar halinde, tüm Ayder’deki çirkin yapı yoğunluğunu yok etmek suretiyle bölgeye, bölgenin kültürüne, mimarisine yakışır projeyi, Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde gerçekleştiriyor olacağız ve bu projelere 2019 Nisan ayında başlamış olacağız." diyerek projenin önemine dikkat çekti.Emlak365.com