Bakan Mahmut Özer'den Atama Bekleyen Öğretmenleri Sevindirecek Açıklama

2022 yılında atama bekleyen öğretmenleri sevindirecek açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den geldi. Bakan Özer, bu yıl öğretmen atamaları yapılacağını açıkladı.

Gündem 23.05.2022 - 14:37 23.05.2022 - 14:37 Gülşah Konuk Akın

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile öğretmen atamalarına ilişkin yaptığı görüşmeyi bugünkü yazısında ele aldı. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’le öğretmen atamalarına ilişkin konuştuğunun bilgisini veren Özer, 2022 yılı için yapılacak öğretmen atamaları konusunda daha önce yaptığı açıklamaların geçerli olduğunu söyledi. 2022 yılında öğretmen atamaları yapılacağını söyleyen Özer, atamaların 2022-2023 eğitim öğretim yılına yetiştirileceklerinin bilgisini de verdi.

HANGİ BRANŞTA KONTENJANLAR DAHA FAZLA OLACAK?

Bakan Mahmut Özer, yapılacak öğretmen atamalarında Okul Öncesi öğretmenliği kontenjanlarının fazla olacağını ve atamalarda kontenjanların %50'den fazlasının İstanbul'a verileceğini de söyledi.  Selvi, okul öncesi eğitim konusunun Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in önceliklerinden biri olduğunu, devlet okullarının okul öncesi eğitim işine girmesinin yerine bir karar olduğunu, okul öncesi öğretmen atama kontenjanlarındaki artış ile de bu konuda bir eksikliğin giderileceğini yazdı.

öğretmen-ataması-yapılacak-mı

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bir an önce atanmak isteyen öğretmenler sabırsızlıkla beklemeye devam ediyor. Selvi, Bakan Özer ile görüşmesinden yola çıkarak bakanlığın öğretmen atamalarına ilişkin çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını, çok fazla bir gecikme olmayacağını yazdı. 

NUMAN KURTULMUŞ DA AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde CNN Türk'te yayına katılan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da öğretmen atamalarına ilişkin: “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın gündemindedir. Masasındadır. Şundan emin olsunlar maksimumu gerçekleştirilmeye çalışılıyor” açıklamasında bulunmuştu. 

Bakan Özer ile Abdulkadir Selvi'nin görüştüğü bir diğer konu da BİLSEM'lerde yaz okulları düzenlenmesi oldu. BİLSEM'lerde ikinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar isteyen öğrencilere iki farklı dersten yaz okulları düzenlenecek. BİLSEM'lerin sayısı da 225'ten 355'e çıkarıldı. Yaz okulunun matematik ve İngilizce derslerinde verileceğini söyleyen Özer, gönüllülük esasına dayalı yaz okulu kurslarının ücretsiz olacağını açıkladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@