Bakan Murat Kurum: Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Eylül Ayında Açıklanacak

Özellikle de kentsel dönüşüm bölgesinde yaşayanlar ve riskli binalarda oturanlar tarafından büyük bir ilgi ile yakından takip edilen kentsel dönüşüm eylem planı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 16.08.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Özellikle de kentsel dönüşüm bölgesinde yaşayanlar ve riskli binalarda oturanlar tarafından büyük bir ilgi ile yakından takip edilen kentsel dönüşüm eylem planı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

Türkiye 17 Ağustos depreminin 20. yıl dönümünde aynı acıları bir kere daha hatırlarken "depreme hazır mıyız?" sorusunun yanıtını aramaya başladı. Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum depreme hazırlık açısından büyük önem taşıyan kentsel dönüşüm eylem planı için de önemli bilgiler paylaştı. Eylül Ayında Yeni Eylem Planı AçıklanacakÇevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üzerinde uzun süredir çalıştığı kentsel dönüşüm eylem planı programı hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum "Riskli alanlarda yer alan 557 bin bağımsız birime ilave olarak ayrıca 81 ilimizde 609 bin konut ve iş yerini, riskli yapı statüsünde yeniliyoruz.Gelinen tarih itibarıyla yaklaşık 560 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkım işlemlerini gerçekleştirdik. Bu konudaki çalışmalarımızı daha planlı bir şekilde yürütmek, 2023'ün güçlü şehirlerini hep birlikte inşa etmek için 'Kentsel Dönüşüm Eylem Planımızı hazırladık. Eylülün ilk haftası İstanbul'da düzenleyeceğimiz toplantıyla eylem planımızı kamuoyuyla paylaşacağız" dedi. Yapı Denetim Sistemi Her Geçen Gün Biraz Daha Gelişiyor! Yapı denetim sistemini geliştirmeye devam ettiklerini belirten Bakan Kurum "1999 yılındaki depremlerde meydana gelen büyük can ve mal kayıpları bize, yapıların her şeyden önce can ve mal güvenliğini sağlar nitelikte yapılması gerektiğini gösterdi. Ülkemizde 17 Ağustos 1999 acı tecrübesi ile 2001 yılında yeni bir yapı denetim sistemi (4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun) uygulamasına geçildi.Zaman içerisinde yeni düzenlemeler yaparak sistemi bugünkü dinamik yapısına kavuşturduk. Bu sistemle bugüne kadar 1,1 milyar metrekare toplam alana tekabül eden 730 bin bina denetledik. Bu binalarda yaklaşık 5 milyon 500 bin bağımsız bölüm var. Hala inşaatı süren 745 milyon metrekare alana tekabül eden 393 bin binanın denetimine ise devam ediyoruz. Bu yapılarda da yaklaşık 3 milyon bağımsız bölüm var.Başka bir ifadeyle bugüne kadar yaklaşık 22 milyon vatandaşımız depreme dayanıklı konutlarında güven içinde oturuyor. Devam eden inşaatların da tamamlanmasıyla bu rakam 35 milyona ulaşacak" dedi.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@