Bakan Murat Kurum'dan Kanal İstanbul Güzergahı Açıklaması

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 18.03.2019 - 08:20 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum özel bir televizyon kanalında katıldığı programda önemil açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul GüzergahıTürkiye'nin en büyük projesi olması nedeni ile tüm yurt genelinde büyük bir ilgi ile yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum soruları yanıtları. Özellikle de projenin geçtiği bölgeleri kalkındıracak olması nedeni ile güzergahı da büyük önem teşkil ederken Bakan Kurum konu hakkında "Kuzey'de havalimanımız açıldı. Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yerleşilebilecek uygun alanlarda, nüfus yoğunluğunu artırmadan yatay şehirleşmeye uygun projeyi tasarladık, planlamayı yaptık.Planlama içerisinde ilave buraya 500 bin kişi gelecek. İstanbul'a ve ülkemize yakışır örnek şehircilik anlayışıyla imar yapılacak. Süreç içerisinde Kanal İstanbul'un inşaatıyla birlikte planlarımızı da onaylayacağız, İstanbul'a ve ülkemize yakışır, örnek bir şehircilik anlayışıyla kesinlikle yoğunluk yapmadan..." sözleri ile konu hakkında açıklama yaptı ve bölgeye 500 bin kişilik yeni yaşam alanları kuracaklarını dile getirdi. Büyük Kanal İstanbul Projesi için henüz ihale yapılmadığı için kesin güzergah bilinmiyor. Ancak resmi olarak açıklanmasa da Kanal İstanbul hattının başlangıç ve bitiş noktaları arasında kalan 22 bölgede taşınmaz fiyatları belirgin biçimde artış yaşandığı görülüyor. Özellikle de projenin ilk anıldığı tarih olan 2011 yılından bu yana Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde yer alan 22 bölgenin yapılan araştırma ile fiyatlarında bariz bir artış yaşandığı dikkat çekti.Kanal İstanbul Projesi Uzunluğu Ne Kadar Olacak?Kanal İstanbul Projesi Küçükçekmece gölünden başlayacak ve Karadeniz kıyısına varılması ile beraber son bulacak. Kanal İstanbul güzergahı ise bir değişiklik yapılmazsa Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu hattı olarak belirlenmiş durumda. Proje ilk etapta İstanbul ve Marmara Bölgesi için büyük bir kalkınmaya neden olacak.Ardından yeni kanalın tam kapasite ile çalışmaya başlaması ile beraber ülke ekonomisine her yıl milyonlarca dolar kazandırması bekleniyor. Proje açıklandığından beri en çok değer kazanan bölge Arnavutköy oldu. Özellikle de Arnavutköy'ün ilçe merkezi ve Hadımköy'de bariz değer artışları yaşandığı görüldü. 2010 yılında söz konusu bölgede metrekare fiyatları 700 ile bin lira arasında değişirken 2018 yılı itibari ile 2 bin 600 liraya kadar çıktı. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@