Bakan Varan Açıkladı: TOGG Fabrikası Son Durum Ne, Yerli Araba Ne Zaman Çıkacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil TOGG için son dakika açıklamasında bulundu. Yerli otomobil banttan ne zaman inecek, çıkacak, yatırım bedeli ne kadar, fiyatı kaç TL olacak?

Emlak Haberleri 04.11.2021 - 08:52 04.11.2021 - 08:52 Gülcan Özer

Türkiye'nin yerli otomobil markası TOGG hakkında son dakika açıklaması Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapıldı. Yerli otomobil TOGG Fabrikası için hummalı çalışma sürerken resmi hesaptan yayımlanan ilk yedek parça videosu da heyecan yaratmıştı. 

Araç tutkunlarının yakından takip ettikleri süreçte yerli otomobil fabrikası ve TOGG projesindeki son durumu açıklayan Bakan Varank projede titiz bir çalışma süreci yürütüldüğünü, araçlar için ihtiyaç duyuyan elektrikli araba pil yatırımı için de yakın zamanda ilk adımı atacaklarını söyledi. 

YERLİ OTOMOBİL TOGG NE ZAMAN BANTTAN İNECEK?

TOGG fabrikası son durum hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Varank "Yıl sonunda bu tutar 3.5 milyar lirayı bulacak. İlk araç, 2022'nin sonunda seri üretim bandından inmiş olacak" diyerek merakla ilk yerli otomobilin banttan ineceği tarihi 2022 yıl sonu olarak duyurdu. 

yerli otomobil togg 2

Yerli otomobil için büyük önem taşıyan ve elektrikli arabaların en önemli noktası olarak kabul edilen batarya konusunda da açıklama yapan Bakan Varank "TOGG ile dünya devi FARASİS, 20 GWh'lik pil yatırımına yakın zamanda Gemlik'te başlayacak. Diğer küresel batarya üreticileriyle de görüşmelerimiz sürüyor" diyerek Gemlik'te de yeni bir yatırım hazırlı olduğunu dile getirdi. 

yerli otomobil togg

YERLİ OTOMOBİL ŞARJ İSTASYONLARI KURULACAK! 

Bakan Varank yapmış olduğu açıklamasında "Buna yönelik destek mekanizmalarını tasarladı. Sıvı yakıtlı RAMJET projesinde son safhaya geldik. 2022'de süpersonik hızlarda çalışan RAMJET Motoru prototipini ortaya çıkaracağız" diyerek il il, ilçe ilçe yerli otomobil için şarj istasyonları kuracaklarını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@