Bakanlık emlak sitelerini radarına aldı: Bu yıllar arasında ev alanlar takipte!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş konut fiyatlarını frenlemek için düğmeye bastı. Bu kapsamda konut ilan siteleri incelenecek ve belirli tarihte ev satın alanların tapu bilgileri araştırılacak.

Emlak Haberleri 27.05.2022 - 11:34 27.05.2022 - 11:34 Büşra Uluşen

Konut fiyatlarındaki artışın bir diğer nedeni olan 'fırsatçılık' nedeniyle vatandaşların mağduriyeti artarken Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni düzenleme için harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut ve kira fiyatlarını yakın takibe alarak emlak ve ilan siteleri için büyüm bir adım atıyor. 

Kredi tutarı farklı, satış tutarı farklı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut fiyatlarındaki artışlar ve fahiş kira rakamları için harekete geçti. Bu kapsamda kayıt dışılık ve haksız fiyat ile mücadele için yeni bir çalışma başlatılarak internette konut satış ilanları yayımlayan siteler takibe alındı. 

Konut satışlarında tapuda beyan edilen değerler ile konut kredisi çekilen bedellerin birbirini tutmaması Bakanlığın gözünden kaçmadı. Bakanlık, alım satım bedelinin düşük beyan edilip edilmediğini tek tek inceleyecek. 

Konut-fiyatları-cep-yakarken-3-yıllık-tavan-fiyat-önerisi-geldi!-Konut-fiyatları-her-an-tepetaklak-olabilir!

Bu tarihler arasında ev aldıysanız...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilk olarak 2019 ve 2020 yıllarındaki satışları inceleme kararı aldı. Bankadan kullanılan konut kredisi bilgileri baz alınarak yapılan analizlerde, gayrimenkulün satış bedeli ile satış bedeli arasında büyük farklar olduğu görüldü. 

Bakanlık, öncelikli olarak tespit ettiği 7 bin kişi hakkında 'izaha davet' işlemi yapacak ve düşük bedel gösterilerek ödenmeyen harçları tahsil edecek. 

Konut ilan siteleri denetlenecek

Bakanlığın yürüttüğü çalışma kapsamında, internetteki konut ilan siteleri ve emlak satış sitelerine düzenle bilgi verme zorunluluğu getiriliyor. Bu bilgiler, vergi mevzuatı çerçevesinde değerlendirilecek ve aykırı bulunan işlemler için yaptırımlar uygulanacak. Bakanlık, bu karara yönelik bir tebliğ yayınlayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@