Bakanlıktan Son Dakika Açıklaması! Tüm Apartman, Site ve Müstakil Evlerde Zorunlu Oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sıfır atık konusunda yeni bir adım attı. Yeni bir düzenleme yayımlayan Çevre Bakanlığı apartmanlara geri dönüşüm ekipman zorunluluğu getirdi.

Emlak Haberleri 07.01.2022 - 11:40 07.01.2022 - 11:40 Mustafa Karagöz

Sıfır atık konusunda uzun süredir çalışma içinde olan ve çeşitli kararları bir bir uygulamaya koyan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2022 yılında yeni bir düzenlemeye daha imza attı. Sıfır atık uygulaması kapsamında bakanlık yeni düzenlemeyi kamuoyuna duyurdu. Alınan kararların yer aldığı düzenlemede bina, site, villa, müstakil evlerde geri kazanılabilir atıklar için ortak kutu bulundurulması zorunluluğu içeriyor. 

BİNALARDA YENİ ZORUNLULUK ARTIK HER APARTMANDA BULUNACAK

Geri dönüşüme katılabilir atıkların yeniden değerlendirilmesi amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı atık getirme merkezlerinin kurulumu ve işletilmesini içeren düzenlemeleri açıkladı. Yayımlanan yeni düzenleme hem bazı kamusal alanları hemde toplu yaşam alanlarını kapsıyor. Söz konusu düzenleme kapsamında Çevre Bakanlığı toptancı hallerinde ve pazar yerlerinde oluşan gıda atıklarının kaynağında ayrıştırılması için önlemler alınmasını sağlayacak. Bu tür alanlarda gıda atıklarının ve geri dönüşüme ilişkin atıkların ayrıştırılması için biyobozunur atıklar için ayrı biriktirme ekipmanı yerleştirilmesini zorunlu kılıyor.

SIFIR ATIK 2022 ÇEVRE BAKANLIĞI2

Düzenleme ile toplu yaşam alanlarına da bu tür ekipmanların yerleştirilmesi sağlanacak. Buna göre site, apartmanlar, müstakil evler, villalarda yeni yönetmeliğin uygulamaya girdiği tarihten itibaren geri kazanılabilir atıklar için ayrı ekipman toplama kutusu bulundurulması zorunlu hale geldi. Düzenleme sadece yeni yapılacak olan binaları değil tüm apartmanları, toplu yaşam alanlarını kapsıyor. Çevre Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelikle binalarda yaşayan vatandaşların geri dönüşebilir atıkları atacakları ekipmanlar için usuller ve esaslar da belirlendi. 

RENKLERE GÖRE AYRIM YAPILACAK

Çevre Bakanlığı'nın yönetmeliğinde hangi tür atığın hangi ekipmana atılacağına ilişkin detaylar da bildirildi. Bakanlığın yönetmeliğine göre her bir atık grubu için seçilen renkler kullanılacak. 

Geri kazanılabilir atıklar için mavi renkli ekipman kullanılacak.

Diğer atık sınıfında olanlar için gri renk,

Biyobozunu atıklar için ise kahverengi ekipman kullanılacak.

Cam atıklar için yeşil, plastik atıklar için sarı, kompozit atıklar için turkuaz, bitkisel atık yağ için koyu mavi, atık ilaçlar için beyaz, tekstil atıkları için pembe, atık elektrikli ve elektronik eşyalar için mor renk kullanılacak. 

SIFIR ATIK 2022 ÇEVRE BAKANLIĞI

FARKINDALIK ARTIRILACAK

Çevre Bakanlığı bu kararların ardından ayrıca teşvik edici organizasyonlar da düzenleyecek. Sıfır atık bilinci için farkındalığı artırmak isteyecek olan bakanlık eğitim kurumlarında "Sıfır Atık Öğrenci Kulüpleri" kurulmasını sağlayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@