Bankalar "Konut Kredisi Borcumu Ödeyemiyorum" Diyen 15 Bin Kişinin Evine El Koydu!

Düşen konut satışları ve artan konut stoku ekonomiye büyük bir yük binmesine neden oluyor. Konut satışlarının artması için ise acil olarak kredi faiz oranlarının ve konut fiyatlarının düşmesi gerekiyor!

Emlak Haberleri 23.04.2019 - 16:14 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Düşen konut satışları ve artan konut stoku ekonomiye büyük bir yük binmesine neden oluyor. Konut satışlarının artması için ise acil olarak kredi faiz oranlarının ve konut fiyatlarının düşmesi gerekiyor!

Konu hakkında açıklama yapan TESK Başkanı Bendevi Palandöken konut satışlarının arttırılması için acil olarak konut kredisi faiz oranları ile konut fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi. Konuta Talebe Yüksek Ama Konut Satışları Düşük! TOKİ tarafından gerçekleştirilen 50 bin sosyal konut projesine yapılan 640 bin başvuru aslında bir kere daha Türkiye'de konuta talep sorunu olmadığnı gözler önüne serdi. Vatandaş uygun fiyatlı ve aylık taksit ödemeleri makul olan konutlara talep konusunda hala istekli. Sorun başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirde son derece pahalı konutların üretilmiş olması. Lüks konuta olan talep düşük olduğu için yapılan konutlar elde kalırken ev sahibi olmak isteyen vatandaşta bütçesine uygun satın alabileceği konut bulmakta zorlanıyor. Özel Bankalar ve Müteahhitler Taşın Altına Elini Koymalı! TESK Başkanı Bendevi Palandöken yapmış olduğu açıklamasında konut satışlarının arttırılması için mutlaka her iki tarafından da taşın altına elini koyması gerektiğini söyleyerek "Kamu bankalarının 1.45'lerde seyreden faiz oranı özel bankalarda 2.50'ye ulaşabiliyor. Özel bankalar kamu bankaları gibi faizleri düşürerek, müteahhitler de konut stokunun azalması için konut fiyatlarını aşağı çekerek elini taşın altına koymalı" dedi. Bankaların "Konut Kredisi Borcumu Ödeyemiyorum" Diyen Kişilere Kolaylık Sağlaması LazımBankaların borç nedeni ile el koyduğu konut sayısının rekor seviyelere ulaştığını belirten Palandöken "Konut kredisi alıp borcunu ödeyemeyen vatandaşlar, ipotekte olan evlerini bankalara kaptırdı. Bankaların eline geçen gayrimenkul sayısı son verilere göre 1 yılda yüzde 17 artarak 15 bin 532'ye çıktı. Borcunu ödeyemeyen vatandaşların evlerini almak çözüm odaklı bir durum değil. Yapıcı olmak, herkesin bu durumdan en az zarar ile çıkması için borçlara yapılandırma getirilmeli" diyerek bankalara çağrıda bulundu. Özellikle De Yapılandırma Mağdurları Borçlarını Ödeyemedi! Konut kredisi faiz oranları yüksek olmasına rağmen ileride yapılandırma yapacağını düşünerek konut kredisi çeken kişiler daha sonra bankaların faizler düşmesine rağmen yapılandırma yapmaması nedeni ile mağdur olmuştu. Yüzde 2,09 faiz oranı ile kredi çeken kişiler konut kredisi faiz oranları yüzde 1,28 seviyesine düşmesine rağmen yapılandırma yapamamış, bankalar hem konut kredisi yapılandırma hem de konut kredisi borç transferi konusunda zorluk çıkararak vatandaşı mağdur etmişti. Konut kredisi borcu kullanan kişiler büyük pişmanlık yaşarken aynı zamanda pek çok kişi aylık yüksek taksit tutarlarını ödeyemeyerek evini bankaya kaptırdı! Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@