Bankaların Mevduat Faiz Oranları Düşmeden Konut Satışları Artmaz!

Bankaların konut kredisi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken konut satışlarında hareketlilik başladı. Konut satışları için açıklama yapan uzmanlar ise mevduat faiz oranlarının da düşürülmesi gerektiğini savundu.

EMLAK HABERLERİ 23.08.2019 - 14:41 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Bankaların konut kredisi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken konut satışlarında hareketlilik başladı. Konut satışları için açıklama yapan uzmanlar ise mevduat faiz oranlarının da düşürülmesi gerektiğini savundu.

Bankaların düşen faiz oranları adeta konut sektörünü ipten aldı. Uzun süredir adeta durma noktasına gelen düşük konut satış rakamları ile mücadele eden inşaat sektörü faiz indirimi ile rahat bir nefes aldı. Konut Satışları Hızlandı Yapılan indirim sonrasında konut satışlarının yeniden artış göstediğini dile getiren İş adamı Kutlu Özdemir "Konut kredisi faizlerindeki indirim, bu alandaki beklentiyi de gözler önüne serdi. Konut almak isteyen vatandaşlar adeta bankalara akın etti.Yüzlerce ev satıldı. Bu indirimler 1 yıl önce yapılsaydı inşaat sektöründe bu denli bir durgunluk yaşanmayacaktı. Şimdi sektörde bir canlanma var ve bu devam etmeli. Bunun için kamu bankaları, konut kredisi faiz indirimi kararlarının devamını getirmeli.Özel bankalar da bu furyaya katılarak, iyimser havanın devamına katkı sağlamalı" diyerek özel bankaların da konut kredisi faiz oranlarını hızla düşürmesi gerektiğini vurguladı. Mevduat Faiz Oranları Da Düşmeli! Konut satışlarında artış yaşandığını belirten Özdemir "Merkez Bankası'nın faiz hamlesi, her sektörde bir umut ışığı oldu. Özellikle de inşaat sektöründe önemli oranda canlanma görüyoruz. Faiz indirimleri devam ederse hem bankaların hem de inşaat sektörünün gelişimini net olarak görebiliriz. Mevduat faizlerinde gerileme kredi genişlemesine yol açar. Ayrıca, takipteki kredilerden tahsilatlarına da ivme kazandırabilir. Mevduat faizleri, bankacılık sektörünün en önemli bir gelir kaynağı; ancak ekonomik göstergelere göre, piyasaların yılın ikinci yarısı ilk yarısına kıyasla daha düşük mevduat faizi beklentisi var. İnşaat sektöründe farklı iş kollarında istihdam oluşturulmalı. İnşaat sektörünün canlanması, birçok sektörü olumlu etkileyerek istihdamı artıracaktır. Hükümetin istihdam destek paketleri ile inşaat sektörünü daha fazla desteklemesi, işsizliğin azalmasına katkı sağlayacaktır" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@