Başakşehir'de sahte emlak ofisi açıp yabancı yatırımcılardan vurgun yaptı! Kapora verenler hüsrana uğradı

İstanbul Başakşehir'de sahte emlak ofisi açan bir kişinin, yabancı uyruklu yatırımcıları dolandırdığı iddia edildi. Büyük vurgun sonrasında ayrıntılar ortaya çıktı.

Emlak Haberleri 20.05.2022 - 16:55 20.05.2022 - 16:55 Büşra Uluşen

İstanbul Başakşehir'de kendisini emlakçı olarak tanıtan E.İ adlı şahsın, yabancı uyruklu birçok kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Bu şahıs tarafından mağdur edildiğini söyleyen 20'den fazla kişi bulunurken, E.İ ise 4 kişiden yaklaşık 500 bin dolar kapora parası alarak ortadan kayboldu. 

Başakşehir'de kapora dolandırıcılığı!

Başakşehir'de kendini emlakçı olarak tanıtan E.İ, yabancı uyruklu vatandaşların ikamet ettiği bir rezidansın karşısına emlak ofisi açtı. Yabancı bir emlak markasının adını 3 ay önce satın aldı. İsim nedeniyle yabancı yatırımcılara güven sağlayan E.İ, rezidansın 3 dairesini birden fazla kişiye tanıtarak, dairelerin üzerine borç olduğunu söyleyip müşterilerden yüksek tutarlarda kapora istedi. 

Suriyeli, Iraklı, Lübnanlı ve Suudi Arabistanlı 4 kişi E.İ'ye toplamda 500 bin dolar kapora ödedi. E.İ, kaporaları tahsil ettikten sonra ise ortadan kayboldu. Bu sessizlikten şüphelenen müşteriler, emlak ofisine geldiklerinde dolandırıldıklarını anladı. Mağdurlar karakola giderek E.İ'den şikayetçi oldu. 

başakşehir sahte emlakçı

Bir kişiden 341 bin, toplamda 500 bin dolar topladı!

Sahte emlakçının mağdurlarından biri olan Suriyeli yatırımcı M.E.Ş, Başakşehir'de evi olduğunu ve bir komşusunun daha aynı kişiden ev aldığını söylediğini ve bu nedenle ona güvenerek ev satın almak istediğini belirtti. Önceki hafta tapuları göstererek dairelerin üzerine borç olduğunu söylemesi üzerine borcun kapanması için 10 bin, 15 bin ve 30 dolar ödeme yapan kişi, 500 bin dolar daha istediğini ancak 286 bin dolar ödediğini belirtti. Toplamda 341 bin dolar verdiğini söyleyerek yetkililerden yardım talep etti. 

Aynı daireyi birden çok kişiye satmış

 Lübnanlı bilgisayar mühendisi bir kişi ise, iki yıl önce İstanbul'a yerleştiğini ve gördüğü ilan sonrasında emlak ofisinin sahibiyle iletişime geçtiğini söyledi. Dairenin fiyatının 3 milyon 600 bin TL olduğunu söylemesi üzerine, 50 bin TL kapora istediğini belirterek ofise bir sonraki gidişinde dairesinin başkasına satıldığını anladığını söyledi. Mağdurlar, konu ile ilgilenilmesini ve kayıplarının giderilmesini istiyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@