BDDK kararı konutlarda sınıf ayrımını başlattı: Artık konutta enerji sınıfına bakılacak

BDDK'nın konut kredisi kullanımında enerji sınıfı ayrımı yapmasıyla konutlarda artık enerji sınıfına bakılacak.

BDDK kararı konutlarda sınıf ayrımını başlattı: Artık konutta enerji sınıfına bakılacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından konut alımında ve konut teminatlı kredilerde kullandırılacak azami kredi tutarlarında değişikliğe gidildi. Kullandırım oranlarına ek olarak bir de artık konutun enerji sınıfına bakılıyor.

Konutların enerji sınıflarına bakılacak

Cumhuriyet'in haberine göre, Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, BDDK kararına göre tüketicilere, konut almaları için kullandırılan kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranın belirlenmesinde binaların enerji sınıfı kriterine göre düzenleme getirildi.

Örneğin 500 bin liradan daha pahalı ve enerji sınıfı A grubu olan 2. el konutlarda yüksek oranda kredi çekilebiliyor. Ancak B sınıfı ve daha alt sınıflarda bulunan evler için daha az kredi kullandırılıyor.

konut-aa-1721491_2

Evler A, B, C sınıfına ayrıldı! Kredi sınıfa göre verilecek

Açıklamalarına devam eden Özelmacıklı, ikinci el konutlarda 500 bin TL'den ucuz olan konutlar için enerji sınıfına bakılmadan yüzde 90 oranında kredi kullandırılacağını söyleyerek, değeri 500 bin TL - 2 milyon TL arasında olan konutlar için ise oranların değiştirdiğini söyledi.

A sınıfı konutlarda değerin yüzde 70'i, B sınıfında değerin yüzde 65'i, diğer sınıflarda ise değerin yüzde 60'ına kadar kredi kullandırılıyor. eğer konutun değeri 2 milyon TL ila 5 milyon TL arasında ise ve de A sınıfındaysa değerin yüzde 50'si, B sınıfında yüzde 45'i, diğer değerin yüzde 40'ına kadar kredi kullandırılıyor.

Öte yandan 10 milyon TL ve üzerindeki konutlar için ise kredi kullandırılmayacak.

BDDK'nın yeni kararı sonrasında artık konutların hangi enerji grubunda olduğuna bakılarak, kredi kullandırım oranı ona göre belirlenecek.