Beklenen Marmara Depremi İle İlgili Şok İddia!

Yaklaşan depreme karşı önlem almak adına Marmara Bölgesinde kentsel dönüşü çalışmaları tüm hızı ile devam ederken deprem ile ilgili ortaya atılan yeni iddia deprem uzmanlarını ikiye böldü. 

Kentsel Dönüşüm 15.05.2018 - 09:26 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Yaklaşan depreme karşı önlem almak adına Marmara Bölgesinde kentsel dönüşü çalışmaları tüm hızı ile devam ederken deprem ile ilgili ortaya atılan yeni iddia deprem uzmanlarını ikiye böldü. 

Marmara Bölgesinin Batısı Da Risk Altında Beklenen Marmara Depremi hakkında açıklamalarda bulunan Fransız deprem bilimci Louis Geli Marmara Bölgesinde beklenen deprem için tetikleyici olan etkenlerden birinin de bölgede biriken gaz rezervleri olduğunu iddia etti. Geli yapmış olduğu açıklamada Marmara bölgesinin batısında da deprem riski bulunduğunu söyleyerek "Marmara Denizi’nin batısında, Tekirdağ altında gaz rezervleri var.Bölgedeki sismik hareketlerin bazıları tektonik değil, gaz deprem üretiyor. Gaz, fayda basıncı artırıyor, tabakalar kayıyor. Marmara'nın batısında 7 ’nin üstünde deprem beklemiyorduk. Ancak artık hesaba katmadığınız bir faktörü göz önünde bulundurmalıyız. Marmara'nın merkezi gibi, batısında da büyük deprem riski olabilir” dedi.Bölgedeki Yoğun Gaz Çıkışı Deprem Riskini Arttırıyor Geli tarafından yapılan açıklamayı destekleyen deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür açıklamasında “Denizde yaptığımız araştırmalarda Marmara'nın batı kısmında, yani belli ölçüde mikro deprem üreten fay boyunca çok fazla doğal gazın çıktığını tespit ettik.Diyoruz ki Batı Marmara'nın altındaki fay kolunda görülen küçük depremler, bu fayın hareketlerinden ötürü olmayabilir, bu bölgede yaygın hidrokarbon gazı olduğu için bu gazlar büyük bir basınçla bu fay düzlemini kullanarak deniz tabanındaki tabakalara, çökellerin içerisine büyük basınç yapmaları nedeniyle mikro depremsellik görüyor olabiliriz. Dolayısıyla bu fay da kilitli olmuş olabilir, burada da büyük bir deprem beklenebilir. Aynen Orta Marmara çukurluğu ile adalar arasındaki fay kolunda beklediğimiz gibi.” büyük bir deprem yaşanabileceğini söyledi.Depreme Hazırlanmanın Tek Yolu Kentsel Dönüşüm Deprem riski Marmara Bölgesi için geçen her gün biraz daha artarken her geçen gün bölgeyi beklenen Marmara Depremi ve Büyük İstanbul depremine bir adım daha yaklaştırıyor. Bölgenin tek şansı ise o güne kadar kentsel dönüşün projeleri ile mümkün olduğunca yapının depreme dayanıklı hale getirilmesi ve çürük binaların yıkılarak yerine depreme dayanıklı konutların yapılması gösteriliyor.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@