Beklentiler Arttı ! 2021 Sonu 2022 Başında İmar Affı Yeniden Gelecek Mi?

2021 yılının son dönemi ve 2022 yılının ilk ayları için imar affı yeniden çıkacak mı? İmar affı için hem beklentiler arttı hemde konuya dair aramalar yükseldi. Emlak365 olarak son gelişmeleri derledik

Emlak Haberleri 03.11.2021 - 13:58 03.11.2021 - 13:58 Mustafa KARAGÖZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 2021 yılı sonunda ve 2022 yılı başında imar affı konusunu Meclis'e taşıyıp taşımayacağı merak konusu. Yeni dönem için düzenleme konusunda vatandaşlarda beklentilerin arttığı ifade ediliyor. 

İMAR AFFI 2021 SONUNDA YADA 2022 BAŞINDA ÇIKACAK MI?

Geçtiğimiz yıllarda uygulanan imar affı düzenlemesi ile milyonlarca vatandaşın devletle barışması sağlandı. 

Yüz binlerce kaçak yapı kontrol altına alırken ayrıca düzenleme kapsamında milyarlarca TL'lik kazanç elde edildi. Üzerinden uzun süre geçen imar affı düzenlemesinin ise yenilenmesine ilişkin talepler artıyor. 

2018 yılın uygulamaya konulan imar affı yada imar barışı düzenlemesi ile vatandaşların yaklaşık 7.2 milyon kaçak yapı, yapı kayıt belgesi aldı. O dönem imar affı düzenlemesinde 3 milyon 141 bin kşi başvuru yaptı. Başvuru süreci uzatılan ve 15 Haziran 2021'de süresi imar affının sonunda ise toplam 25.5 milyar TL kazanç gelir edildi. 

Geçmiş dönemde kaçak yapılar için başvuru yapamamış yada başvuru yapmış ancak düzenli ödemelerde sorun yaşayarak yapılandırması bozulmuş vatandaşlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan ikinci şans bekliyorlar. 

ÇEVRE BAKANLIĞI'NDAN İMAR AFFI İÇİN İKİNCİ ŞANS GELECEK Mİ?

İmar Affı düzenlemesinin hemen ardından özellikle yapılandırması iptal olanlar ödeme yapamayanlar ve başvuru sürecini kaçıranlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan ikinci düzenleme beklediler. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile diğer üst düzey bakanlık yetkilileri imar affına dair uzun zamandır açıklamada bulunmadılar. Ortada olan konunun hem artan talepler hemde ek gelir kaynağı olması için yeniden gündeme gelebileceği değerlendiriliyor. Düzenleme için 2021 yılsonu ile 2022 ilk dönemlerinde adım atabileceği konuşuluyor. 

YENİ BİR İMAR AFFI DÜZENLEMESİ ŞART

Vatandaşların sorun yaşadıkları imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılarla ilgili durumların ortadan kaldırılması ve bu yapıların kayıt altına alınması için imar affı şart. 2018 yılında çıkan düzenlemeden faydalanamayanlar, başvuru yapıp hakları kaybolanlar ve yeni sorunların çözümleri için  Çevre Bakanlığı'nın adım atması bekleniyor. Bakanlık en başta düzenlemeden yararlanmayan veya yararlanıp da taksit ödemelerini yapamadıkları için haklarını kaybedenlere yeni bir şans sağlamalı. Vatandaşlar için yeni bir imar affı düzenlemesi şart gibi gözüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@