Belediye Başkanı Müjde Diyerek Duyurdu, İstanbul'un O İlçesine Kentsel Dönüşüm Piyangosu Vurdu

İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla devam ederken deprem riskinin her gün arttığı mega şehirde projeler hayati bir önem taşıyor. Tokatköy kentsel dönüşüm projesinde son durum ne?

Emlak Haberleri 04.02.2022 - 18:55 04.02.2022 - 18:58 Gülcan Özer

Türkiye peş peşe yaşanan depremler ile her gün yeniden deprem gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalırken deprem riski yüksek olan illerde kentsel dönüşüm projeleri de büyük bir hızla sürüyor. Özellikle de beklenen büyük İstanbul depremi nedeni ile İstanbul'da ki kentsel dönüşüm projeleri hayati öneme sahip bulunuyor. 

Konu hakkında bir son dakika açıklaması da Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından yapıldı. Aydın yapmış olduğu açıklamasında uzun süredir sürüncemede kalan ve gündemdeki yerini koruyan Tokatköy kentsel dönüşüm projesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

TOKATKÖY KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE SON DURUM NE?

Başkan Aydın konu hakkında Beykoz Güncel'e yapmış olduğu açıklamasında mülkiyeti kamuya ait olan 83 bin metrekarelik alanda 600 bağımsız birimin yer aldığını belirterek bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk olarak 8 sene kadar önce gündeme alındığını söyledi. Aydın yola ilk olarak kendilerinin KİPTAŞ ile çıktığını belirterek süreçte projenin bazı sorunlarla karşılaşıldığını dile getirdi. 

Başkan Aydın "Yerel seçimlerde halkımız Beykoz’da yetkiyi Cumhur İttifakına, İstanbul’da ise CHP ve diğer ittifak halinde olduğu partilere verdi. KİPTAŞ buraya biraz ilgisiz kaldı" diyerek sürecin devam etmesi için konuyu bakanlığa taşıdıklarını belirterek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını söyledi. 

İlk olarak projede 1.200 bağımsız bölüm olduğunu ancak daha sonra belediyeye kalacak olan 400 konuttan vazgeçtiklerini belirten Aydın belediye olarak kendilerinin fedakarlıkta bulunduklarını dile getirerek "Biz bu yerleri orada oturan, yıllardır evi olan hemşehrilerimize satabiliriz. Aynen 2B’dekiler gibi. Tapularını ücret karşılığı verebiliriz. Tabii olabilecek minimum ücretle satabiliriz" diyerek farklı seçenekler üzerinden en iyi olanı vatandaşlara sunacaklarını söyledi. 

beykoz kentsel dönüşüm-1

BEYKOZ TOKATKÖY KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE İLK KAZMA NE ZAMAN VURULACAK?

Deyim yerindeyse vatandaşa büyük bir piyango vurduğunu belirten Başkan Aydın nasip olursa Mayıs ayında projeye ilk kazmayı vuracaklarını belirterek toplam 600 kişinin etkilendiği projede sadece 17 kişinin projeye karşı olduğunu belirterek "600 kişi toplanıp Milli Piyango bileti aldık ve aldığımız bilete 300 milyon liralık büyük ikramiye vurdu. İşte Tokatköy kentsel dönüşüm projesi ile biz bunu yaşadık" dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@