Belediyeden Ev Yaptırma İzni Nasıl Alınır, Hangi Belgeler Gerekir?

Bir arazi üzerinde ev yaptırmayı düşünen vatandaşlar belediyelerden ev yaptırmak için nasıl izin alabileceklerini merak ediyorlar. Belediyelerden ev yaptırma izni nasıl alınır? Ev yaptırma izni alınırken hangi işlemler yapılır? 

EMLAK HABERLERİ 25.06.2021 - 05:00 25.06.2021 - 05:00

Bir arazi sahibi olan herkesin hayali o arazinin üzerinde hayallerini kurdukları bir evi inşa etmektedir. Ancak Türkiye'de gelişigüzel ev yaptırmak mevzuata uygun bir durum değildir. Bunun için önden bazı izinlerin alınması ve bazı aşamaların geçilmesi gerekir. Burada en kritik ayrıntı ise belediyelerden izin alma mecburiyetidir. 

EV YAPMAK İÇİN BELEDİYEDEN NASIL İZİN ALINIR?

Bir arsa üzerinde ev inşa etmek için mevzuatta belirlenen sistem birebir uygulanmalıdır. Öncelikle inşaatın yapılabilmesi amacıyla belediyeden izin alınmalıdır. Belediyeden izin almak için ise yapılacak olan inşaatın mimari projesi çizilmeli ve diğer evrakların da hazırlanması gerekir. Bunların yanında inşaat ruhsatı için ödenecek olan inşaat ruhsat bedelinin bir kısmının belediyeye ödenmesi gerekir. Aksi durumda belediyelerden inşaat izni alınamaz.

İNŞAAT İZNİ ALMADAN İNŞAATA BAŞLAYANLARA CEZA VERİLİR Mİ?

Bir inşaata başlanılması için belediyeden inşaat izni alınması gerekiyor. Normal şartlarda inşaat ruhsatı alınmadan kesinlikle nşaat faaliyetine başlanılamaz. İnşaat ruhsatı alınmadan inşaata başlayaclar ise cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalırlar. Ceza ile karşılaşmamak için belediyeden izin almadan inşaat yapma yolu tercih edilmemelidirr.

İNŞAAT İZNİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİR?

-Tapu
-İnşaat ruhsatı başvuru dilekçesi 
- İnşaat yapılacak arsanın imar durumu
-Aplikasyon belgesi 
-Mimari proje 
-Mimarlar Odası'ndan alınacak sicil belgesi 
-Betonarme statik proje 
-İnşaat Mühendisi oda sicil belgesi 
-Oda onaylı elektrik tesisatı projesi 
-Elektirk mühendisi oda sicil belgesi 
-Oda onaylı sıhhi tesisat projesi 
-Makine mühendisi oda sicil belgesi 
- Zaman etüd raporu
-Harita uygulama sorumlusu ve evrakları 
-Yapı müteahhidi belgeleri 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@