Bildiğiniz tüm yatırım araçlarını unutun! Ekonomist Ramazan Kurtoğlu açıkladı: Evinizi satıp paranızı ona yatırın!

Altın, dolar ve konut fiyatları artarken ünlü ekonomist Ramazan Kurtoğlu'ndan yeni bir yatırım aracı açıklandı. 'Evinizi satıp, paranızı buna yatırın' diyerek uyardı.

Emlak Haberleri 25.05.2022 - 16:33 25.05.2022 - 16:33 Büşra Uluşen

Son haftalarda dolar kuru ve altın fiyatlarındaki yükseliş devam ederken, güvensiz ortam içerisindeki piyasalar için ekonomistlerden peş peşe uyarılar geliyor. Gram altının dibi görmesi ardından şu anda zirveye çıkması ve buna paralel olarak dolar kurunun tıpkı Aralık 2021'deki gibi 16 liranın üzerine çıkmasıyla, yeni yatırım araçlarına yönelmeler başladı. 

Ramazan Kurtoğlu açıkladı: Evinizi satıp hemen ondan alın!

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu, katıldığı bir YouTube programında yapılması gereken yatırımlara ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Ekonomist Kurtoğlu yaptığı açıklamada, büyükşehirlerde konut fiyatlarının balon yaptığının altını çizerek kirada evi olanlara ek bir parantez açtı. 

arsa yatırım-1

Kirada evi olanlara fiziki altın veya toprak satın almayı öneren Kurtoğlu, üstüne basa basa '' İmarsız arsa alın '' duyurusunu yaptı. Altın almaya da yönlendiren Kurtoğlu, altının Türkiye'nin her yerinde değerli olan bir yatırım aracı olduğunu ve bu sebeple yatırım yapmak isteyenlerin altın ve imarsız arsa alması gerektiğine vurgu yaptı. 

Bu dönemde ev almak mantıklı mı?

Yatırım konusunda çok değerli açıklamalarda bulunan Ramazan Kurtoğlu, gümüş ve paladium gibi emtiaların spekülasyona çok açık olması nedeniyle biraz mesafeli yaklaşılması gerektiğini belirtti. Konut fiyatlarının arttığı dönemde kendisine yöneltilen '' Ev alma zamanı mı? '' sorusunu yanıtlayan Kurtoğlu, şu an ev alma değil, satma zamanı olduğunu söyledi. 

TÜİK-açıkladı-Yapı-ruhsatı-verilen-bina-sayısı-ve-yüz-ölçümü-geriledi!

Dolar ve altın konusunda da konuşan Kurtoğlu, vatandaşları Türk lirası dışında herhangi bir birim ile borçlanmamaları konusunda da uyardı. Şu dönemde dolar ve altın ila borçlanmanın çok tehlikeli olduğunu söyleyerek, sadece Türk lirası üzerinden borçlanılması gerektiğini vurguladı. 

Konut yatırımlarının yerini arsa almak üzere

Türkiye'de konut fiyatları artmaya devam ederken, gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenler yönünü değiştirerek arsa yatırımına yöneldi. Gerçekleştirilen birçok proje ile değerine değer katan arsalar, son dönemin popüler yatırım araçlarından biri oldu.

ramazan kurtoğlu

Finans uzmanı İslam Memiş de daha önce yaptığı açıklamada, arsa fiyatlarının 2023 yılında zirve yapacağını ve konut fiyatlarını geride bırakacağını söylemişti. Bu açıklamaların ardından ekonomist Ramazan Kurtoğlu'nun da '' evinizi satıp arsa alın '' uyarıları üzerine, önümüzdeki aylarda arsa fiyatları konusunda daha çok konuşulacağını açıklıyor. 

Editör notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@