Bina Cephesi Nedir, Cephe Hattı Nasıl Belirlenir?

Bina cephesi imar kanunu kapsamında ele alınmakta olup belirli kriterlere uyulması zorunludur. Bina cephesi nedir, nasıl belirlenir?

Emlak Terimleri 26.04.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Bina cephesi imar kanunu kapsamında ele alınmakta olup belirli kriterlere uyulması zorunludur. Bina cephesi nedir, nasıl belirlenir?

Bina cephesi parsel nizamında ise binanın toprak üstünde yer alan ilk katının, parselin yola bakan duvarının dış yüzü olarak tanımlanıyor. Eğer bina köşe başı parselde yer alıyorsa, binanın kot aldığı yol tarafından itibaren toprak üstündeki ilk katın duvar yüzü olarak tanımlanır. Binaların cephelerine ilişkin konuların tümü “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği” ile tanımlanır. Bina Cephesi Seviyesi, İmar Kanuna Göre Kaldırım Seviyesi Altına DüşürülemezBina cephesi İmar Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Bu esaslar, zemin seviyesinin altına inilerek, kat kazanmaya onay vermiyor. Bu kazılar bina cephe hattından itibaren yapılsa da yasal olarak suçtur. Buradan bina cephesi seviyesinin kaldırım seviyesinin altına düşürülmemesi gerektiği ortaya çıkmış oluyor.Bina Cephe Hattıİmar planında gösterilen cephe hattının önüne geçen bina yapılması yasaktır. Aynı zamanda, geride yer alan bina cephe tasarımları da öndeki binayı engellememelidir. Bir arsanın cephe hattının gerisinde kalan kısım eğer bina inşaatı için yetmiyorsa, idare tarafından kamulaştırılabilir. Bunun için ilk önce 5 yılık imar programı içinde olup olmadığı değerlendirilmelidir. Mal sahibinin konu hakkında yazılı müracaatta bulunması gerekmektedir. Bina ve arsa sahipleri sebep fark etmeksizin;•    Maksimum cephe uzunluğu kuralına uymalı,•    Binaya gelip gidenlerin emniyetini almalı; bunun için yönetmeliklerde belirtildiği şekilde bahçe duvarı ve parmaklık yaptırmalıdır. Bu kuralın uygulanması için ön bahçenin yaya kaldırımı seviyesinden 0.50 m aşağıda olması gerekir. Bina Cephesine Reklam AlımıBina cephesi sahipleri gelir kazanmak amacıyla cephelerine reklam alabilirler. Belediyelerin imar yönetmelikleri bina cephesi reklam alma konusuna bilgiyi kapsamaktadır. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@