Bina Yüksekliği Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Bina yüksekliği Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği tarafından belirlenir. Peki, bina yüksekliği nedir, bina yüksekliği hesaplama işlemi nasıl yapılır?

EMLAK TERİMLERİ 27.05.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Bina yüksekliği Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği tarafından belirlenir. Peki, bina yüksekliği nedir, bina yüksekliği hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Bir yapının imar planına göre kot noktasından başlayan ve saçaklara kadar olan yükseklik olarak tanımlanır.Pek çok kişi bina yüksekliği ile mahya yüksekliğinin aynı olduğunu düşünür. Ancak bina yüksekliği hesaplanırken bina sıfır kotu ve saçak seviyesi üstündeki yükseklik dikkate alınır.Yollara Göre Bina Kat SayılarıBina yüksekliği hesaplanırken, imar planında kat sayısı belirtilmeyen bölgeler için aşağıda yer alan uzunluklar dikkate alınır:•    7 mt genişliğinde yollar için bina kat sayısı en fazla 2,•    10 mt ve daha fazla genişlikte olan yollar için bina kat sayısı en fazla 4,•    12 mt ve daha fazla genişlikte olan yollar için bina kat sayısı en fazla 5,•    15 mt ve daha fazla genişlikte olan yollar için bina kat sayısı en fazla 6,•    18 mt ve daha fazla genişlikte olan yollar için bina kat sayısı en fazla 7,•    35 mt ve daha fazla genişlikte olan yollar için bina kat sayısı en fazla 14 olabilir.Bina Yüksekliği Hesabı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarBina yüksekliği hesabı yaparken istinat duvarları ve teras çatıda yer alan 0.90 m yüksekliğindeki kagir korkuluklar hesaba dahil edilmemektedir.İmar Yönetmeliği’ne göre kat adetine göre bahçelerde bulunan genişliğin yarım metre artırılması gerekir. Hesaplamada her kat için ayrı değerlendirme yapmak şarttır. Bir binanın 10 katlı olması, binanın toplam yüksekliğini 10x3=30 m yapmayacaktır. Çünkü eğer binanın birden fazla cephesi varsa, büyük ihtimalle bu yollar arasında kot fark olacaktır. Kot farkından doğan mesafeden dolayı, aşağıda fazladan kat olabilir. Bu kat bina yüksekliği hesaplamasına dahil edilmezse bina yüksekliği hesabı yanlış yapılmış olur. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@